Den Vltavy se vrací do Prahy, návštěvníky sveze i legendární parník Labe

  10:34
Víkend konečně slibuje příchod jarního počasí, proto je vyhlídka nedělního Dne Vltavy obzvlášť lákavá. Oslava se do metropole vrací po tříleté covidové pauze. Akci pořádá Vševltavský spolek, který sdružuje přes padesát organizací spjatých s Vltavou. Návštěvníci si v rámci akce mohou užít vyjížďky parníky a loděmi.

Den Vltavy (21. března 2015) | foto: Vševltavský spolek

„Návštěvnici Prahy si v neděli 19. března budou moci zdarma vyzkoušet plavbu na velkých výletních lodích, jako jsou Czech Boat, Taurus, Bachsaibling, Explorer nebo Salonní rychloloď Nepomuk. K dispozici bude i převozní loď Kazi a Šemík a také pramice půjčovny Slovanka či šlapadla Klubu Lávka,“ sděluje pražský převozník a předseda spolku Zdeněk Bergman.

Prázdná Vltava může ulevit pražským silnicím od těžkých náklaďáků

V Praze na jediný den

Největším unikátem celé akce bude parník Labe, který na jediný den připluje do hlavního města a plavba s ním bude rovněž zdarma.

Loď korzovala Vltavou mezi lety 1949 a 1986, následně byla kvůli poruše kotle vyřazena z provozu a kotvila na Smíchově pod železničním mostem, kde se vinou prorezavělého trupu 17. srpna 1997 potopila.

Otužilci se u Karlova mostu ponořili do Vltavy, v čele plavali Tři králové

Nový život parníku vdechli v Německu a od roku 2001 brázdil řeku Vezeru. Loni na jaře ho v dezolátním stavu zakoupila a opravila děčínská Labská plavební společnost.

„Stálé kotviště bude mít loď na Labi, proto jsme moc rádi, že se nám s jeho novým majitelem, členem Vševltavského spolku Martinem Komrskou, podařilo domluvit návrat parníku na Vltavu alespoň na jeden den,“ říká Bergman. Místa na lodích organizátoři doporučují si předem rezervovat na webové stránce vsevltavskyspolek.cz.

Do muzea i na pivo

Kromě vyjížděk parníkem mohou lidé navštívit také třeba loď Pivovar u Štefánikova mostu, kde budou připravené komentované prohlídky a ochutnávka piva, nebo Muzeum Karlova mostu.

Přístupný bude také Veslařský klub Slavie, Yacht Club CERE a také Český Yacht Klub, ve kterém je možné si prohlédnout zrestaurované původní kajuty Josefa Rösslera-Ořovského, průkopníka českého jachtingu a zakladatele klubu.

Vltava je světový unikát. Víte, kde hledat nejkrásnější vyhlídky na řeku?

Autor: