iDNES.cz

Odpůrci vládních opatření se sejdou 28. října, omezení počtu na sto neřeší

  16:08,  aktualizováno  17:26
V centru Prahy se na 28. října chystá další shromáždění kritiků vládních opatření proti šíření koronaviru. A to v době, kdy již bude nové nařízení umožňovat demonstraci maximálně stovky lidí. Podle organizátorů akce nebude násilná, účastníkům doporučují vzít si s sebou polštáře. Omezovat jejich počet však nebudou.

ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Podle seznamu ohlášených akcí z webu pražského magistrátu bude akce s názvem Manifestace za svobodu a pravdu odsuzující teror a manipulaci probíhat od 11:55 do 15:00 vedle Staré celnice na náměstí Republiky. 

Výtržnictví, v jaké se zvrhla nedělní demonstrace na Staroměstském náměstí, chtějí organizátoři podle svého tvrzení předejít. Jejich manifest má podle popisu akce na stránkách petice.com probíhat pokojně. 

„Vezměte si něco k sezení, polštáře, polystyrény či molitany, deky apod. Abychom zabránili provokatérům k násilí, budeme sedět na dlažbě, kam nás beztak vláda všechny postupně posílá,“ píše se v pozvánce pod peticí, kterou podepsalo 1 088 lidí.

Důvod ke svolání akce organizátoři vidí v tom, že vláda podle nich nedodržuje zákony a pro vyhlášený nouzový stav není důvod.

„Nouzový stav má vláda vyhlásit, jen když ho potřebuje lid. Lid žádný nouzový stav nepotřeboval a po žádné nouzi nevolal. Nouzi nemají podle našich informací ani lékaři a víme, že zdravotníci jsou na nemoci zvyklí. Tu hysterii okolo vyvolali politici,“ sdělil iDNES.cz organizátor David Tesař.

Počet účastníků organizátoři omezovat nehodlají

Původně byla akce nahlášena pro 500 lidí, což byl dosud maximální počet stanovený vládou. To se však od čtvrtka změní, protože vláda v souvislosti se zavedením přísnějších opatření povolila nově účast na demonstracích maximálně pro 100 lidí ve skupinách nanejvýš po 20 lidech. 

„Svolavatel musí respektovat vládní opatření a při jejich respektování se akce mohou konat,“ řekl k tomu mluvčí magistrátu Vít Hofman. 

Svolavatelé však počet účastníků omezovat nehodlají.

„Právo na svolání našeho shromáždění, náš Manifest se opírá o článek 23 Listiny základních práv a svobod, který není dotčen ani válečným stavem, natož stavem nouzovým. Účastníkům budeme doporučovat maximálně sterilní ústenku,“ poznamenal Tesař.

Akce tak může skončit předčasně, jako v případě demonstrace na Staroměstském náměstí, kterou ukončil úředník pražského magistrátu z důvodu, že organizátoři nezajistili dodržování hygienických opatření. 

Zakázat shromáždění magistrát dopředu nemůže

Jak už dříve MF DNES řekl ústavní právník Jan Kudrna, pořádání veřejných shromáždění je zakotveno v základní listině práv a svobod a v ústavě. Magistrát může shromáždění zakázat jen v případě, že oficiálně ohlášený účel bude podněcovat k násilí.  

Na limity toho, co v tomto směru magistrát může udělat, upozornil primátor Prahy Zdeněk Hřib.

„Magistrát nemá pravomoc povolovat či nepovolovat demonstrace ani za nouzového stavu, ani během lockdownu. K jejich uskutečnění stačí oznámení svolavatele. Zákon umožňuje zakázat demonstraci jen ve zcela výjimečných případech. Pokud bude oznámení svolavatele odpovídat vládním nařízením, tak jej prakticky zakázat nelze,“ potvrdil primátor. 

Ten zároveň doufá, že si lidé připomenou 28. října tak, aby neohrozili ostatní. „Mysleme na zdravotníky, kteří pracují na hranici svých sil, a nekomplikujme jim svým chováním už tak dost náročnou práci,“ dodal Hřib.

Magistrát by maximálně mohl navrhnout změnu místa, například mimo centrum. To by však podle mluvčího magistrátu Víta Hofmana bylo vzhledem k hustotě obyvatelstva komplikované.

„Je otázkou, nakolik by dopad na nezúčastněné byl menší jinde než na oznámených místech. Případný návrh jiného místa není pro svolavatele závazný a může trvat na svém oznámeném,“ uvedl Hofman.

Rizikem je skandování bez roušek a rozestupů

Podle epidemiologa Rastislava Maďara, který byl na jaře šéfem epidemiologické skupiny ministerstva zdravotnictví, ale po sporech odešel, je na demonstracích nejvíce rizikové skandování bez rozestupů a roušek.

„U akcí podobného typu jako byla na Staroměstském náměstí je nejrizikovější část, kdy se stojí na jednom místě v těsné blízkosti bez dodržení doporučených rozestupů a bez roušek, a kde se pokřikuje nebo skanduje, čím se vylučuje z horních dýchacích cest více kapének a na delší vzdálenost,“ uvedl Maďar.

Problematické je podle něj také míchání účastníků z různých regionů, kteří pak po návratu mohou nákazu dovézt i do svého města či vesnice, kde mohla být situace dosud lepší.

„Riziko představuje za stávající epidemiologické situace i veřejná doprava, kterou se tam přesouvají davy lidí, zejména meziměstská, kde je expozice delší a stacionárnější,“ dodal.

Poslední demonstrace na Staroměstském náměstí se zvrhla v pouliční bitku s policií: 

Autor:
zpět na článek