Na trzích v době covidové dělá problémy svařák, strážníci pití pokutovali

  15:10
O prvním adventním víkendu vyrazili lidé v Praze na vánoční trhy. Také na Staroměstském náměstí se sešlo hodně lidí, někteří nedodržovali rozestupy a neměli roušky. Strážníci městské policie pokutovali symbolicky.

Do čtvrtka 3. prosince ještě platí čtvrtý stupeň protiepidemického systému (PES), který zakazuje konzumaci alkoholu na veřejnosti. Vánoční trhy, na kterých se nabízí i svařené víno, jsou však povolené. Lidé jen nesmějí občerstvení konzumovat na místě. 

A tak o prvním adventním víkendu vyrazila na trhy řada lidí. Jeden z nich je v Riegrových sadech. Podle organizátorů byla dodržována všechna dosud platná vládní opatření.

„Stále jedeme podle nejpřísnějších kritérií, které hlídá náš covid manažer. Máme zde stánkový prodej z okýnka a všechno prodáváme tak, aby si lidé mohli občerstvení odnést s sebou domů, nebo do parku. Na zemi jsou značky na dodržování rozestupů a tabulky s informacemi, které jsou i v angličtině,“ řekl iDNES.cz Petr Šimek, manažer produkce Korzo Riegrovy sady.

Na dodržování opatření dohlíželi strážníci, podle kterých se porušení pravidel týkalo hlavně pití alkoholu.

„Během prvního adventního víkendu jsme řešili několik desítek porušení v souvislosti s pitím alkoholu na veřejnosti, ve více než polovině případů, pak strážníci uložili pokuty v symbolické výši,“ potvrdila mluvčí strážníků Irena Seifertová.

„Od září jsme zjistili přes 26 tisíc porušení, co se týká konkrétně plošného zákazu pití alkoholu na veřejnosti během října, kdy začal tento zákaz platit, a listopadu strážníci zjistili 962 porušení. V 388 případech pak strážníci uložili pokuty v celkové výši 157 700 korun, 164 porušení bylo oznámeno správnímu orgánu a v ostatních případech byly uloženy domluvy,“ dodala Seifertová.

Zaplněné Staroměstské náměstí

V neděli prošla centrem Prahy loutka sedmimetrového anděla doprovázeného třemi dalšími anděly na chůdách. Tento průvod zahájil festival Za dveřmi, který připravil pro Pražany ostrůvky živého umění, jak popsal kreativní ředitel Jakub Vedral.

Kromě loutek však byly na Staroměstském náměstí také davy lidí. Na velké shromáždění upozornil jeden z uživatelů u příspěvku primátora Zdeňka Hřiba na Facebooku, ve kterém přál primátor Prahy lidem k prvnímu adventu.

Na videu je zachycené náměstí plné lidí ve večerních hodinách, většina z nich nedodržovala rozestupy ani neměla roušky. Podle místních obyvatel bylo na náměstí hodně lidí už v sobotu večer, kdy se přišli podívat na čerstvě rozsvícený vánoční strom.

První covidový advent: bez rozsvěcování stromků, zpěvu nebo setkávání

„Abychom zabránili srocování lidí, neuskutečnili jsme letos slavnostní rozsvícení vánočního stromu a rozsvítili ho v neveřejný čas i den. Stejně tak na náměstí nejsou žádné vánoční trhy. Pokud se na veřejných prostorech samovolně srocují lidé, řeší to policie,“ uvedl k situaci mluvčí magistrátu Vít Hofman.

„Za neděli policisté provedli 862 kontrol a zjistili deset pochybení. Ohledně nedělní akce, která se odehrála na Staroměstském náměstí, neevidujeme žádné zjištěné protiprávní jednání,“ odpověděl na dotaz iDNES.cz policejní mluvčí Jan Daněk.

K zaplněnému Staroměstskému náměstí se vyjádřil také primátor Zdeněk Hřib, který zdůraznil, že nemáme vyhráno a že věří v zodpovědnost Pražanů.

„Uvědomuji si, že lidem chybí kulturní akce a setkávání se, a proto se někteří z nich rozhodli navštívit Staroměstské náměstí s rozsvíceným vánočním stromečkem. Je ale zásadní si uvědomit, že i když má nyní Praha na psím žebříčku velmi dobré výsledky a vláda i díky nám ve čtvrtek otevírá restaurace a obchody, zdaleka nemáme vyhráno. Věřím, že se Pražané budou chovat tak zodpovědně, jako se chovali doposud, a ve čtvrtek nepodniknou žádné masové nájezdy na znovuotevřené provozovny. Musíme zůstat bdělí, ohleduplní a nadále dodržovat všechna platná opatření, a to kvůli sobě i svému okolí. Nikdo si přece nepřeje, aby se covid v masové míře vrátil a překazil nám a zejména zdravotníkům Vánoce,“ uvedl Hřib.

Autoři: ,