Cizinci si vydělávali focením s chráněnými sovami. Týrání, uvedla inspektorka

  14:38
Cizinci bez příslušného povolení v centru Prahy využívali k veřejné produkci chráněné ptáky. Za peníze nabízeli lidem „umělecké focení“ se sovami pálenými. Všiml si jich strážník, který na místo povolal pracovnici České inspekce životního prostředí. Ta vyhodnotila, že se jedná o týrání zvířat.

Muž na Staroměstském náměstí využíval sovy pálené k výdělku, jednalo se o týrání zvířat (26. ledna 2023) | foto: Městská policie Praha

Ve čtvrtek 26. ledna si strážník na pražském Staroměstském náměstí všiml muže, který společně se dvěma asistenty veřejně vystupoval se zvířetem v rozporu se zákonem na ochranu zvířat proti týrání.

Když policista začal situaci dokumentovat, muž si ho všiml a zvířata rychle schoval do klece.

Strážník dvaatřicetiletého cizince následně vyzval k předložení potvrzení o ohlášení veřejné produkce. Ten však vůbec netušil, že nějaké potvrzení potřebuje.

Přivolaná inspektorka pak potvrdila, že muž k produkci využíval sovy pálené a že zde docházelo k týrání zvířat. Sovy pálené jsou noční tvorové, kteří velmi špatně zvládají ruch města, navíc jsou v České republice chráněné.

Obě zvířata inspektorka odebrala a odvezla. Přestupkovým jednáním muže se bude zabývat správní orgán.

Týrání zvířat majitelům vydělává

„Bohužel se nejedná o ojedinělý případ. Problematiku vystupování s chráněnými zvířaty strážníci z centra metropole řeší několik let,“ uvedla mluvčí pražské městské policie Irena Seifertová.

Podle ní se ve většině případů jedná o cizince, někdy to jsou i organizované skupiny, které nemají žádné zábrany. Vzhledem k organizovanosti není pro strážníky v uniformě jednoduché je při produkci přistihnout. Pokud se to policistům podaří, čelí verbálním útokům a vyhrožování právníky.

Žena nabízela v centru Prahy focení s chráněnou sovou, skončila v poutech

Podle Seifertové policisté na místo volají inspektora ve chvíli, kdy mají podezření na týrání zvířete. Inspektor na místě případ posoudí, v případě týrání si živočicha přebere do péče.

Nejčastěji využívanými zvířaty jsou právě sovy pálené, a to kvůli nízké pořizovací ceně. V létě jsou pak oběťmi především cizokrajní plazi.

Mrtvoly v jámách či mrazáku. Za týrání psů má jít žena na rok a půl do vězení

„Kolem produkce se zvířaty se točí poměrně velké peníze. Majitelé zvířat si mnohdy přijdou na desítky tisíc korun za jeden den. Přitom sova pálená se dá pořídit i za několik stokorun. Díky výborné spolupráci s Inspekcí životního prostředí se alespoň daří chráněná zvířata zachraňovat,“ sdělila mluvčí.

Autor: