iDNES.cz

Cirkus Jo-Joo bojuje o přežití, pomoct má zvířecí zábavní park u Nymburka

  15:10
Dvě tvrdé rány uštědřila doznívající pandemie tradičnímu cirkusovému rodu Joo, který už přes čtvrt století brázdí česká i světová kolbiště. Klauni, akrobaté a krotitelé už téměř rok a půl nemohou vystupovat v zaplněném šapitó. Zaměstnanci cirkusu se také vzpamatovávají z nedávného úmrtí principála Jaromíra Joo. Jeho odkaz nesou dál a hledají nové cesty, jak se z krize oklepat.

ilustrační snímek | foto: David Peltán, MAFRA

Jednou z cest z koronavirové krize je zvířecí rodinný relax park Joo, který se v sobotu ve svém zimovišti ve Zbožíčku otevřel veřejnosti. „Reagujeme tak na nejistou situaci a na to, že nám chybí kontakt s diváky při vystupování. Kromě nás se tu návštěvníci setkají se zvířaty, která si mohou nakrmit. Zároveň jsme pro ně připravili i různé aktivity, workshopy a komentované prohlídky,“ říká jednatel Cirkusu Jo-Joo Patrik Joo.

V zábavním parku, který bude v provozu od středy do neděle, si budou moci lidé prohlédnout třeba tygry ussurijské. „O nich se v rámci komentovaných prohlídek a krmení dozvědí i mnoho podrobností a zajímavostí. Blíže se mohou seznámit také s dalšími exotickými i domácími zvířaty, třeba s poníky, lamami nebo kozami, které si mohou pohladit i nakrmit,“ osvětluje Patrik Joo.

Především děti se pak vyřádí na zábavných atrakcích. „Vyzkoušet si mohou mimo jiné základy některých artistických disciplín, které doplní umělci krátkými vystoupeními,“ zve do obřího venkovního šapitó Sharon Berousek, rychložonglérka a zároveň ředitelka Cirkusu Jo-Joo. Právě s ní se budou lidé v parku vídat pravidelně.

Klaun musel vyrazit na pole

Ve svém tradičním zimovišti na okraji vesničky Zbožíčko na Nymbursku dlí Národní cirkus Jo-Joo kvůli pandemii už od předloňského podzimu. „Ani jednou jsme však za tu dlouhou dobu s otcem neuvažovali o tom, že bychom se cirkusu nadobro vzdali. Je to láska na celý život, která se neopouští. A to i přesto, že v únoru zemřel na covid můj dědeček, který i po své smrti zůstává naším principálem,“ říká pohnutým hlasem Jaromír Joo mladší.

Dvacetiletý klaun, který se do povědomí veřejnosti dostal úspěchem v soutěži Česko-Slovensko má talent, přiznává, že poslední rok nebyl vůbec lehký.

„Téměř všichni lidi z cirkusu si museli najít brigády nebo dočasné práce, aby se bez příjmů z představení uživili. Já jsem třeba chodil na pole vykopávat plevel nebo s otcem pomáhal na stavbách a při vyklízení domů. Poprvé v životě jsem třeba postavil zeď, na to jsem extra hrdý,“ usmívá se smíšek cirkusové party.

Už pomalu není ani na krmivo. Cirkusy chtějí otevřít v omezeném režimu

Ten netruchlí, ani když se po dvou náročných operacích chrupavky musel vzdát akrobacie, kterou ohromil porotu v televizní soutěži. A ani když kvůli pandemii musel na dlouhé měsíce odložit kostým klauna a snažit se uživit sebe i zvířata jinak.

„Abychom měli na krmení pro zvířata nebo na vytápění a elektřinu, museli jsme všichni brát každou brigádu, která se naskytla. Maso pro tygry a pumu nebo teplo pro hady a krokodýla totiž něco stojí,“ vypráví Jaromír Joo mladší s tím, že kompenzace od státu byly jen minimální pomocí.

Stejně tak otevření zmíněného zábavního parku je podle něj spíše minimální záplatou na obří díru v rozpočtu cirkusu než příjmem, který by vyřešil výpadek financí z vystoupení.

Cirkus bude! Jen nevědí kdy

Na turné a živé show už některé cirkusy koncem května vyrazily. „Dočasně domestikovaní“ kočovníci z Cirkusu Jo-Joo však ještě nějakou dobu ve svém zimovišti vydrží. Podle současných nařízení totiž mohou šapitó naplnit jen z padesáti procent kapacity k sezení a zároveň se představení nesmí účastnit více než pět set osob.

„Za těchto pravidel se nám nevyplatí vyrazit. Do našeho šapitó se vejde skoro tisíc lidí, takže bychom při jednom představení přišli o pět set platících diváků. Jediný výjezd nás přitom vyjde i na statisíce korun,“ vysvětluje manažerka Cirkusu Jo-Joo Lenka Gregorová.

Podle ní je nyní klíčové, kdy vláda opatření ještě více uvolní, a především zvýší povolený počet návštěvníků. „Pomohlo by nám určitě také ukončení povinnosti testování. To hraje totiž také u mnoha lidí roli při rozhodování, kam za zábavou vyrazí,“ dodává manažerka Gregorová.

Principála skolil covid

  • Nenahraditelnou ztrátou je pro Národní cirkus Jo-Joo úmrtí jeho věhlasného principála Jaromíra Joo.
  • Legenda cirkusového světa, veliký milovník zvířat a showman zemřel letos v únoru po těžkém průběhu covidu ve věku 65 let.
  • Od dětských let se věnoval tréninku v cirkusové manéži, především žonglování a provazochodectví. Hostoval mimo jiné na Kubě, v Mongolsku, Rusku a tehdejší NDR.
  • Po revoluci založil svůj vlastní podnik – Cirkus Jo-Joo, čímž navázal na rodinnou historii.
  • Proslul především drezurami s tygry a důvěrou mezi šelmou a člověkem. Jako jediný v Evropě pak vystupoval při výcviku leoparda na vodítku bez ochranné klece.

Principál cirkusu Jaromír Joo se v Plzni procházel se dvěma tygry. Na vodítku měl dospělou samici a dvouměsíční mládě - tygříka Michala.

Autor:
zpět na článek