Český kras slaví padesát let, za rok se otevře nové návštěvnické centrum

  8:06
Když herec Karel Fiala coby Limonádový Joe uháněl na koni kaňonem Velké Ameriky, šlo ještě o lokalitu bez zvláštní ochrany. O osm let později, v půli dubna 1972, se stal Český kras chráněnou krajinnou oblastí. Mimořádnou péči o přírodní bohatství tak ochránci už půl století věnují nejen známému lomu, ale celé rozsáhlé oblasti mezi Berounem a Prahou.

Pokud by byl pro někoho Český kras abstraktním pojmem, stačí připomenout známá místa – Karlštejn a jeho okolí, lomy na Mořině se vzpomínanou Velkou Amerikou, Koněpruské jeskyně nebo třeba poutní areál Svatý Jan pod Skalou.

V první řadě jde však o přírodní bohatství, které kulturní dědictví po předcích povyšuje na jeden z nejkrásnějších koutů středních Čech. „CHKO Český kras chrání jedinečnou krajinu vápencových skal, rozvolněných listnatých lesů, lesostepí a také skalnatých stepí,“ upozorňují zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK).

Chráněné území má rozlohu 128 čtverečních kilometrů a vyznačuje se pozoruhodným podložím. Jde totiž o největší vápencové území v Čechách, v jeho hranicích se nachází téměř 700 jeskyní. Zajímavostí je, že malá část CHKO zasahuje dokonce na území hlavního města Prahy, a to u Radotína. Jeho součástí jsou dvě národní přírodní rezervace, Koda a Karlštejn. Druhá jmenovaná patří k nejvyhledávanějším a ochranu získala už v roce 1955. V Českém krasu je dále 14 lokalit se statutem přírodní rezervace či přírodní památky.

Z pohledu návštěvníka je důležitá trojice naučných stezek. Zavedou je na Svatojánský okruh, lokalitu Zlatý kůň a na Karlštejnsko.

Oslavy v lomech i na náměstí

K 50. výročí připravili pracovníci AOPK s kolegy z dalších institucí v regionu zajímavý program. Po sérii předvelikonočních přednášek v Muzeu Českého krasu v Berouně a hudebních vystoupení v podzemním království Koněpruských jeskyní čekají zájemce další akce. V sobotu 14. května to bude program Českým krasem za Hagenem. Tématem je historie ochrany přírody Českého krasu. Chybět nebude ani návštěva v lomech na Mořině spojená s prohlídkou tamních štol.

K výročí se váže rovněž výstava na berounském Husově náměstí v Galerii pod širým nebem. V červnu pak začne dlouhodobá výstava v Muzeu Českého krasu. A s městem Beroun ochranáři připravují kalendář na rok 2023.

Stavba Domu přírody vrcholí

Hned první rok šesté dekády čeká chráněné území další zásadní zlom. Získá nové moderní zázemí pro turisty i odbornou veřejnost. Už na jaře 2023 má být hotový Dům přírody Českého krasu, který se stane reprezentativním návštěvnickým centrem a zároveň vstupním prostorem do podzemí.

Toulky Českým krasem: kus země za Prahou, kde najdete téměř vše

Novinku, která má CHKO představit zábavným způsobem, totiž staví v bezprostředním sousedství Koněpruských jeskyní. V plánu je stálá expozice. „Každého vtáhne do příběhu o zrození trilobita, vzniku krasové krajiny, rostlinách a živočiších,“ domnívá se vedení CHKO.

Návštěvníci se prý mohou těšit na různé mechanické aktivity, pokusy či prolézačku umělou jeskyní. Počítá se i se zázemím. Nebude chybět úschovna kol, herna pro nejmenší, obchůdek ani občerstvení.