iDNES.cz

Policie odložila případ srážky vlaků u Českého Brodu, nebyl to trestný čin

  14:38
Kolínští kriminalisté ukončili téměř po roce a půl vyšetřování železniční nehody u Českého Brodu. Ta se stala 14. července 2020, kdy se srazil nákladní a osobní vlak. Při nehodě se zranilo přes 30 lidí a zemřel strojvedoucí, který měl náhlé zdravotní problémy a nezvládl řízení. Podezření z trestného činu tedy kriminalisté vyloučili a vyšetřování odložili.

„Komisař služby kriminální policie a vyšetřování po veškerém prověřování a po vyhodnocení závěrečných zpráv o výsledcích vyšetřování od Drážní inspekce a Správy železnic celou trestní věc týkající se podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti podle § 159a odst. 1 trestního řádu na počátku ledna 2022 odložil. Ve věci nejde o podezření z trestného činu a není na místě věc vyřídit jinak,“ napsala v pátek k případu z roku 2020 policejní mluvčí Michaela Richterová. 

Osobní vlak při tragické nehodě narazil do stojící poštovní soupravy, strojvedoucí zemřel a přes 30 lidí se zranilo.

„Jednání strojvedoucího vlaku při obsluze ovládacích prvků odpovídá obecně uváděným příznakům srdeční příhody, jakými mohou být například závratě, nevolnost, dušnost a v nejtěžších případech porucha vědomí, která může být příznakem srdeční zástavy,“ píše se ve zprávě o výsledcích vyšetřování, kterou zveřejnila v listopadu 2021 Drážní inspekce.

Čelo osobního vlaku bylo podle zprávy zcela zdemolované, ovládací pult strojvedoucího byl posunutý zhruba o dva metry dovnitř vozu až na sedadlo strojvedoucího a mezistěnu. Nehoda by dopadla ještě hůře, kdyby byl poštovní vlak zabrzděný, uvedla inspekce.

Při nehodě v polovině července 2020 bylo zraněno 36 lidí a škoda dosáhla 45 milionů korun. Provoz na koridorové trati mezi Prahou a Kolínem byl zastavený zhruba 13 hodin, obnovoval se postupně. Nehoda zapadla do série tragických událostí na české železnici během června a července, která vyvolala diskusi o bezpečnosti na železnici.

Autor:
zpět na článek