Osm hodin hasiči likvidovali požár haly nábytkářské firmy v Čelákovicích

  7:04,  aktualizováno  16:29
Více než sto hasičů zasahovalo dnes od časného rána u požáru haly na zpracování dřeva nábytkářské firmy v Čelákovicích u Prahy. Po zhruba osmi hodinách dostali oheň pod kontrolu. Jeden dobrovolný hasič se zranil. Město obyvatelům doporučilo, aby nevětrali a nevycházeli ven.

Hořet začalo v noci krátce po druhé hodině, informovali hasiči na Twitteru. Dodali, že kolem 6:30 u události zasahovalo devět profesionálních a dvanáct dobrovolných jednotek. Celkem vyjelo k místu 105 hasičů.

„Hala byla zasažená v plném rozsahu, hasební zásah probíhá z výškové techniky zvenčí i zevnitř, jak nám to situace dovolí,“ informoval mluvčí hasičů Tomáš Bakalář v průběhu zásahu.

Kolem 9:00 byla oblaka kouře zřetelně menší a už jen nad areálem. V 10:10 hasiči požár lokalizovali a už se nešířil. Příčina požáru ani odhad škod zatím nejsou k dispozici.

Statik majiteli nařídil stržení střešní konstrukce, obvodové zdi haly o rozměrech 30 na 80 metrů mohou zůstat. Hasiči stále dohašují skrytá ohniska. „Kolem 16:00 rozhodl velitel zásahu o snížení stupně poplachu a další redukci sil, rádi bychom, aby do 17:00 byl stupeň jedna, na místě by do půl hodiny měly být z 19 jednotek pouze dvě,“ řekla po 16:00 mluvčí hasičů Vladimíra Kereková.

Tmavošedý dým, který se ráno z místa valil, byl viditelný z širokého okolí. Kvůli vyššímu počtu hasičů a hasební techniky byl vyhlášen třetí stupeň poplachu ze čtyř možných.

Kolem poledne proběhla menší redukce hasičských sil, odjely dvě dobrovolné jednotky a část dobrovolné jednotky Čelákovice, která bude držet dohled v noci. „Stále se hasí pěti vodními proudy, proto tolik jednotek, aby se mohly střídat,“ řekl Bakalář.

Na Žižkově hořel byt ve 4. patře, jeden člověk se nadýchal kouře

V okolí haly byli rovněž zástupci celní správy. Mluvčí hasičů uvedl, že na místě jsou také nezasažené sklady. „Ty musí celníci prověřit,“ řekl. „V tuto chvíli nemůžeme podat žádné další informace, narušilo by to další vyšetřování,“ řekla mluvčí středočeských celníků Yvona Matějková.

Krajská policejní mluvčí Adéla Fialová na webu uvedla, že policie bude místo požáru prošetřovat v úterý ráno.

Město doporučilo nevětrat

Chemická laboratoř z Kamenice na místě měřila stav ovzduší. „Byly naměřeny zvýšené hodnoty CO, ale nepřekračují referenční hodnoty, které by byly zdraví škodlivé,“ řekl Bakalář dopoledne. Po poledni sdělil, že poslední měření bylo negativní, proto laboratoř z místa odjela. Starosta Pátek uvedl, že by lidé neměli nějakou dobu větrat. Školy po směru kouře byly informovány.

Oblast je rozdělená na tři části. Podle Bakaláře pomáhá speciální hasicí zařízení Cobra, nakladač a rypadlo. „Nakladač bude pomáhat rozebírat materiál, aby se dal uhasit,“ doplnil Bakalář. Cobra je nástroj na prorážení a řezání materiálů vodním paprskem. Ten vytváří vodní mlhu způsobilou zchlazovat prostor a hasit.

Město kvůli hasebním pracím zavřelo Masarykovu ulici a měnilo autobusovou dopravu. Autobusy by měly náhradní trasou přes centrum města jezdit do pozdních odpoledních hodin, uvedl starosta na Facebooku.

Autoři: , ,