Záložní nemocnice v Jílovém marně čekala na válku. Teď se snad dočká kupce

  5:00
Lékaři tam nikdy neoperovali, přesto leží na chodbách bývalé nemocnice v Jílovém u Prahy hadičky ke kapačkám a další zdravotnický materiál. Pro chátrající objekt, který před rokem 1989 sloužil jako záložní špitál pro případ války, stát po letech marného snažení konečně našel kupce.

Areál záložní nemocnice v Jílovém u Prahy | foto: Tomáš Ventura, iDNES.cz

Areál bývalé nemocnice, která nemocnicí v pravém slova smyslu vlastně nikdy nebyla, je pro čtyřapůltisícové město ležící jižně od Prahy jen přítěží. Jílovští školáci jej v nedávné anketě označili za nejostudnější lokalitu ve městě.

„Sběrači železa už vynesli, co mohli, dovnitř občas lezou děti a v minulosti tam přespávali bezdomovci. Strážníci vyhánějí každý týden alespoň jednoho zvědavce či vandala, na pohyb je upozorňují sousedé,“ přibližuje starosta Jílového Pavel Pešek.

Kdy tajemnou budovu postavili, není zcela jasné, na jílovském stavebním úřadě dokumentaci už dávno skartovali. Místní pamětník hovoří o začátku 70. let. Podle znaleckého posudku, který si loni nechal zpracovat nynější správce objektu, dělníci záložní nemocnici dostavěli už v roce 1968.

Přesné údaje není snadné dohledat, protože existence nemocnice a několika dalších podobných zařízení v Česku v minulém režimu podléhala utajení. Počítalo se s tím, že by tam v případě války stáhli lékaře a vozili raněné, také se tam skladoval materiál civilní ochrany.

Pozůstatky zdravotnických hadiček či rozbitých umyvadel a nábytku jsou uvnitř ještě i dnes. „Objekt však nakonec nikdy nikomu neposloužil, před revolucí se tam jednou za čas protočil zdravotnický materiál, ale nikdy tam neprošel žádný doktor a nikoho tam neodoperovali,“ líčí starosta.

Před rokem 1989 si vedení města pohrávalo s myšlenkou jeho přebudování na domov důchodců, léčebnu dlouhodobě nemocných nebo regionální nemocnici. První porevoluční  vedení však kvůli předpokládaným vysokým nákladům na rekonstrukci budovu nakonec převzít odmítlo, a tak ministerstvo zdravotnictví objekt v roce 2006 převedlo do správy pražské Nemocnice Na Homolce.

Ta zprvu také zvažovala přestavbu na dům pro seniory či doléčovací zařízení pro pacienty po těžkých operacích. „Od roku 2008 pak byla snaha vybudovat tam muzeum zdravotnické techniky, v areálu byly do roku 2010 uskladněny historické sanitní vozy,“ připomněla mluvčí nemocnice Martina Dostálová.

Kupec ještě musí zaplatit

Žádný ze záměrů se však nikdy neuskutečnil a nevyužívaný objekt od počátku dekády chátrá. „Nemocnice jako správce vždy jednou za pár měsíců v reakci na naši výzvu nakoupí překližky, zadělá okna a zavaří, co se dá, je to ale vždy dočasné řešení a nenechavci si tam stejně zase cesty najdou, protože objekt nikdo nehlídá,“ dodává starosta Pešek.

Nemocnice Na Homolce se budovy jako správce snaží s posvěcením ministerstva zdravotnictví už několik let zbavit. Na jaře roku 2013 za ni chtěla ještě minimálně 16 milionů, postupně ale musela jít s cenou výrazně dolů. Úřady také jedenkrát uzavření obchodu s vítězem vypsaného výběrového řízení zatrhly s tím, že nemocnice hodlá státní majetek prodat pod cenou.

Nyní se však zdá, že se kupce konečně podařilo najít. „Ministerstvo financí udělilo souhlas ke kupní smlouvě na prodej areálu bývalé záložní nemocnice v Jílovém u Prahy 7. listopadu,“ sdělil iDNES.cz mluvčí resortu Jakub Vintrlík.

Kdo je kupcem a kolik za areál nabídl, mluvčí upřesnit odmítl. Dodal také, že záměr kupujícího s areálem ministerstvo neposuzovalo, zajímalo jej pouze, zda správce při hospodaření se státním majetkem dodržel všechny zákonné požadavky.

Konkrétnější nebyla ani nemocnice. „Po schválení předmětné kupní smlouvy bude kupující vyzván k zaplacení kupní ceny a následně podána žádost o vklad převodu vlastnického práva do katastru nemovitostí,“ doplnila mluvčí Nemocnice Na Homolce Martina Dostálová.

Zbourání 100 milionů, oprava 150

Současný územní plán však novému majiteli nedává mnoho možností, jak s areálem naložit. I proto státu tolik let trvalo se jej zbavit. Momentálně totiž pozemky nelze využít jinak než pro provoz zařízení nemocničního typu. Novým územním plánem, který má platit od roku 2021, chce město budoucímu vlastníkovi uvolnit ruce, aby mohl postavit například rodinné domy a služby.

„Jenže kolik by takové domy stály, když jen náklady na zbourání odborníci odhadli na 100 milionů korun? Náklady na rekonstrukci současné budovy pak na 150 milionů. Předpokládám, že kupec asi bude muset být silný investor,“ podotýká starosta.

Každopádně v obchodu zatím viditelně nevystupuje developerská společnost nebo finanční skupina. „V opakovaném výběrovém řízení zvítězila fyzická osoba,“ podotkl ministerský mluvčí Vintrlík bez dalších podrobností.

Co budoucí majitel s areálem zamýšlí, zatím není jasné. Komplikací však bude skutečnost, že v areálu nemocnice je kromě státních pozemků i několik parcel vlastněných skupinou soukromých vlastníků. Některé přitom vybydlený objekt obklopují velmi natěsno a novému majiteli se bez nich bude obtížně podnikat.

„Maminka je jedním ze spoluvlastníků parcel a zatím ji nikdo s nabídkou odkupu nekontaktoval,“ sdělil na dotaz iDNES.cz podnikatel Štěpán Benedikt.

Nesouměrná stavba bývalé nemocnice stojí na státním pozemku, těsně přilehlá parcela 780/7 však patří skupině soukromých vlastníků, stejně jako několik dalších v areálu.