Praha má velké plány, chce vystavět až osm tisíc bytů. Budou do 10 let, slibuje

  18:42
Dostupné bydlení? V metropoli to představuje takřka neuskutečnitelný sen. Náklady jsou zde mimořádně vysoké a to i v evropském porovnání. Zlepšit situaci má několik tisíc bytů, vybudovaných v režii Pražské developerské společnosti (PDS), spravované hlavním městem. Nejblíže k výstavbě jsou podle středečního vyjádření vedení magistrátu a PDS projekty v Krči, na Zlíchově či Libni.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Tomáš Lánský, MAFRA

„Bydlení je v Praze cenově podobné jako v západní Evropě, zatímco platy jsou u nás nižší. To způsobuje určité napětí ve společnosti,“ upozornil Petr Hlaváček (STAN), náměstek primátora pro územní rozvoj. Změnit to má výstavba v režii města. Na 800 tisících metrech čtverečních městských pozemků architekti počítají v příštích 10 letech se vznikem až 8 tisíc nových bytů.

„Máme prostor až pro 80 tisíc bytů. Lze toho dosáhnout změnou územního plánování,“ uvedl k možnostem výstavby v hlavním městě Hlaváček. Jde však o otázku budoucnosti.

Jalový Dvůr i zahradní město

Přibližně 300 nových bytů nabídne příští rok po rekonstrukci někdejší hotel Opatov. „Každý byt se počítá. Jsem ráda, že se z bývalého nevyužitého prostoru stávají nové byty,“ uvedla Alexandra Udženija (ODS), náměstkyně primátora pro oblast sociálních věcí a bydlení.

Opatovský hotel a ubytovna se promění v městské byty, bude jich přes 400

Novostavby PDS však startují na různých místech hlavního města. „Nejvíce pokročily přípravy bytového souboru Jalový Dvůr v Krči se 40 byty, kde se stavebním povolením počítáme příští rok. V první etapě vznikne v rámci projektu zahradního města v Dolních Počernicích 300 bytů. Stavební povolení obdržíme asi za půldruhého roku,“ popsal aktuální záměry Petr Urbánek, ředitel PDS. Pokud by se v případě Jalového Dvora podařilo získat stavební povolení ve zmíněném termínu, mohlo by zde být hotovo v roce 2026.

Na 15 hektarech u připravované stanice metra D Nové Dvory plánovači připravují novou čtvrť pro pět tisíc lidí. Jde o jeden z největších plánů i v oblasti městského bydlení. „Jsme ve fázi přípravy území. Po koupi pošty a přepracování dokumentace je projekt levnější,“ sdělil Petr Hlaváček. Pokud se pro Nové Dvory podaří získat potřebná povolení, stavební čety se zde chopí díla v roce 2029.

„Stavební produkce v únoru meziročně i meziměsíčně vzrostla. Tahounem byly inženýrské stavby,“ uvedl k aktuálním datům o stavebnictví za únor 2024 Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky Českého statistického úřadu (ČSÚ). I v Praze se podle těchto údajů budovalo více.

Nájemné pouští Pražanům žilou. Náhlé výdaje jsou vážný problém, tvrdí analýza

„Bytovou výstavbu v ČR po dlouhé době táhne hlavní město, kde se v únoru v rámci nové výstavby začalo stavět 206 bytů. Od začátku roku jich ČSÚ eviduje 1 137,“ komentoval situaci generální ředitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec. Za uplynulý rok statistici v hlavním městě registrují asi šest tisíc zahájených a dokončených bytů. Nejvíce v Praze 8, 15 a 18.

Dostupnost vlastního bydlení ale zhoršuje zdražování stavebních prací a materiálu. Lépe na tom jsou velcí investoři, kteří se se stavební firmou snadněji dohodnou na příznivějších podmínkách. „Předpokládám, že tento trend bude pokračovat. Počet stavebních zakázek klesá, takže boj firem o ty velké bude tvrdší. Očekávám proto, že u velkých zakázek nejen na bytovou výstavbu budou ceny v nejbližší době klesat,“ dodal Korec.

Bydlení nad zlato

Vyhlídky na nové bydlení

816 073 metrů čtverečních městských pozemků má k dispozici PDS pro bytovou výstavbu. Připravuje na nich více než 50 projektů zahrnujících až osm tisíc bytů. Hotovo by podle PDS mělo být do deseti let. Nejvíce z nich plánovači předpokládají vybudovat na Lhotce, v Dolních Počernicích, Jinonicích a dalších lokalitách.
206 bytů začalo podle statistických dat vznikat letos v únoru. Za rok 2023 se v Praze eviduje 5 720 zahájených a dokončených bytů podle typu stavby. V kategorii Nová výstavba jich je 4 846. Praha je v republikovém porovnání na druhém místě. Na první příčce se umístil Středočeský kraj se 6 045 dokončenými a zahájenými byty podle druhu stavby.
Ceny bytů za posledních pět let v Praze vzrostly o více než 50 procent.

„V dostupnosti vlastního bydlení je ČR předposlední ze zemí Evropy, pořídit nemovitost u nás vyjde v průměru na více než 13 hrubých ročních mezd,“ shrnula analýza Deloitte Property Indexu, porovnávajícího ceny nových bytů, nájmů na rezidenčních trzích ve 27 zemích EU. V porovnání let 2021 a 2022 nejdráže žijí lidé v Amsterdamu. Ti dali za byt 15,8 ročních platů, v Bratislavě (14,5) a v Praze (14,2). Nejlevněji lze byt pořídit v Bosně a Hercegovině, Rumunsku a Řecku.

V Praze vzrostly ceny bytů za pět let o více než 50 procent. Nájemní bydlení, ve kterém žije třetina domácností, zdražilo v průměru o 30 procent, shrnuje studie společnosti Arnika. „Krize bydlení v české metropoli se stala bezprecedentní. Na bydlení tu přestává mít i střední třída. Představuje to obrovské riziko pro fungování města,“ upozornil Václav Orcígr, autor dokumentu.

Aktivní bytová výstavba pomůže podle developerů zlepšit dostupnost bydlení a snížit cenu. „Potřebujeme stavět a prodávat 10 tisíc bytů ročně,“ upozornil Marcel Soural, předseda představenstva investiční skupiny Trigema.

Autor: