Dům musí zbourat i s unikátní plastikou, památkářům z fasády nešla sundat

  13:46
Společnost Urban Developers and Investors, která pracuje na bytové výstavbě poblíž nádraží na Smíchově, bourá dům z počátku 20. století. Na něm je podle památkářů unikátní plastika voraře pod Vyšehradem, o niž projevili zájem. Přestože se developer a památkáři dohodli na spolupráci, reliéf se sundat nepodařilo. Jde totiž o betonový odlitek, který je součástí stavby.

Na situaci upozornil na Facebooku redaktor pořadu České televize Z Metropole Petr Sojka.

Secesní bytový dům v Nádražní ulici z let 1904–1905 se nachází mimo památkovou zónu a není chráněn. Společnost, která má na areál mezi Strakonickou a Nádražní ulicí platný demoliční výměr, tak může v místě pracovat. Památkáři investorovi nicméně doporučili, aby zachoval zelený reliéf, který je na domě umístěn.

Ukradená socha z Římova se našla po 30 letech, nabízelo ji starožitnictví

„V rámci tohoto doporučení jsme jednali s Památkovým ústavem, který chtěl vlastními silami odborně reliéf z fasády sejmout a zachovat jej. My, jako majitel objektu, jsme to uvítali a byli jsme ochotni ho Památkovému ústavu darovat, například pro jeho umístění v muzeu,“ vysvětlila redakci iDNES.cz tisková mluvčí developerské společnosti Marcela Fialková s tím, že kvůli snaze o zachování plastiky přerušili demolici.

Ve čtvrtek se pracovníci pokusili umělecky cenný výjev z domu sundat. „Po bezpečnostní přípravě se restaurátoři Památkového ústavu na plošině snažili z fasády fresku šetrně odstranit a zachovat ji. To se však bohužel nepodařilo. Jde totiž o betonový odlitek, který je součástí stavby,“ doplnila Fialková.

Pavlína Dolejská z Národního památkového ústavu (NPÚ) pro iDNES.cz uvedla, že se restaurátorům podařilo udělat alespoň fotodokumentaci díla, pomocí které jej bude možné dále zkoumat. „Ten vorař pod Vyšehradem se jinde nevyskytuje,“ popsala unikátní motiv, který plastika zobrazuje. Kdo je autorem díla, NPÚ neví.

Poslední možností je dům zbourat způsobem, aby stěna budovy spadla tak, že freska zůstane neporušená. Developer redakci sice sdělil, že se o to pokusí, ale nemůže zaručit, že snažení dobře dopadne.

Investor chystá v místě dva projekty, prvním jsou dvě kancelářské budovy, druhým rezidenční bydlení. V lokalitě nabídne i zelené plochy pro relaxaci, dětské hřiště s mateřskou školou a také obchodní jednotky.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor: