Oprava Barrandovského mostu skončí už letos v létě, silničáři sloučí dvě etapy

  7:00,  aktualizováno  9:18
Silničáři provedou třetí a čtvrtou etapu Barrandovského mostu v Praze už během letošního roku. Opravovat se od 11. března bude severní most ve směru z Braníku na Smíchov. Rekonstrukce by měla skončit do konce letních prázdnin. Na tiskové konferenci to sdělili místopředseda představenstva Technické správy komunikací (TSK) Josef Richtr a náměstek primátora Zdeněk Hřib (Piráti).

Sloučením etap původně naplánovaných odděleně na roky 2024 a 2025 se silničáři chtějí vyhnout dopravním omezením příští rok, zároveň odpadne jedna přípravná a jedna dokončovací fáze. Části oprav na sebe budou plynule navazovat, přechod mezi původně třetí a čtvrtou fází by se měl uskutečnit v červnu.

„Půjde o velmi náročnou akci, ale věřím, že díky zkušenostem z předchozích dvou etap to zvládneme bez výraznějších komplikací,“ věří Hřib.

Silničáři i vedení metropole si od sloučení dvou etap slibují časovou i finanční úsporu. „V konečném důsledku je tento zvolený postup správně,“ míní Hřib.

Detaily k dopravním opatřením představí silničáři na další tiskové konferenci ve středu 21. února. K závěrečným etapám rekonstrukce připravují informační kampaň. Proces bude zahrnovat přeznačení dopravního značení.

Je nicméně jisté, že pro řidiče zůstanou průjezdné tři jízdní pruhy ze čtyř. „Tato uzavírka Barrandovského mostu bude mít významný dopad do pražské dopravy. Dalo by se říci, že tento dopad bude i významnější než ty dosavadní dvě etapy,“ uvedl Hřib.

Při opravách dělníci využijí vysokopevnostní beton, který již použili při opravách jižní strany mostu. Tato technologie by měla napomoci delší životnosti stavby a také není nutné využít izolační vrstvu.

Místo dvou let rok? Silničáři zvažují, že zkrátí opravu Barrandovského mostu

V roce 2023 TSK dokončila rekonstrukci jižní strany mostu ve směru od Smíchova do Braníku a na rampě z ulice K Barrandovu. Práce trvaly od května do září a obešly se bez vážnějších komplikací.

Letošní práce na opravách započaly výměnou ložisek na severní straně mostu. Poté na začátku února přípravné práce uzavřely chodník a cyklopruh v Modřanské ulici. „Celá ta příprava se velmi dobře zužitkovala,“ potěšil Richtra průběh letošních prací. „Začínáme už s pracemi uvnitř tubusu, překládáme telekomunikační kabely tak, abychom byli připraveni na vlastní zahájení oprav.“

Barrandovský most z roku 1983 je součástí městského okruhu a do nedávné doby nebyl nikdy opravován. Denně ho přejede přibližně 140 tisíc aut, což z něj dělá nejvytíženější komunikaci v Praze.

Rekonstrukce je rozložená do několika let a vždy trvá pouze část roku. První část oprav začala v roce 2022. Práce vyjdou za celé období na více než 590 milionů korun.

Aktuální dopravní situace na Barrandovském mostě v Praze:

Podívejte se i na naše další nekonečné přenosy

Sledovat na iDNES.tv
Autor: