Na letišti ve Vodochodech pracuje bagrista. Lidé se bojí rozšiřování

  15:30
Jediný, koho bylo na rozlehlé pláni vodochodského letiště v pátek dopoledne vidět, byl osamělý bagrista. Lopatou stroje tam pomalu odhrnoval půdu. Obyvatelé obcí sousedících s letištěm se obávají, že společnost Penta začala s jeho rozšiřováním. Vedení letiště to však popírá.

Bagr odhrnuje půdu na letišti ve Vodochodech. Místní se bojí, že společnost chce letiště rozšířit. | foto:  Milan Bureš, MAFRA

Jakýkoliv neobvyklý pohyb v areálu a především pak stavební práce vzbuzují u obyvatel okolních obcí neklid. Obávají se, že se začalo stavět letiště, proti kterému už dlouhá léta bojují.

"Aero Vodochody tady dělá nepovolenou stavbu," míní o prováděné skrývce starostka Panenských Břežan Ljuba Loukotová. Toto tvrzení však odmítá jak generální ředitel letiště Martin Kačur, tak Martin Danko - mluvčí společnosti Penta, jež je jeho majitelem. "Máme všechna potřebná povolení," říká.

Vyjádření stavebního úřadu Klecany

"O skrývce nic nevím. Nám přišel dotaz, zda-li si tam můžou umístit stavební materiál. Stavební úřad umisťuje pouze stavby, ne materiál. Takže by se tím měl zabývat Úřadu pro civilní letectví, popřípadě silniční správní úřad, pokud tam bude docházet k přesunu materiálu po místní komunikaci.

Nějakému povolení by pak podle dalších kritérií podléhaly například terénní úpravy. A to v případě, že by se změníl vzhled nebo odtokové poměry na pozemku. O připomínkách okolních obcí víme. Během dvou tří týdnů by tak mělo dojít i k místnímu šetření."

Bohdana Bartáková, stavební úřad Klecany

Na místě, kde se nyní uskutečňuje skrývka, vznikne takzvaná deponie. Tedy skládka pro stavební materiál. Ten má do budoucna posloužit na opravu ranveje.

Podle Loukotové vedení letiště přípravnými pracemi na opravu přistávací a vzletové dráhy porušuje zákon.

"Deponie bez stavebního povolení musí být svou rozlohou menší než tři sta čtverečních metrů. Ale tahle je mnohem větší," tvrdí starostka a dodává, že si proto nechala zpracovat i právní stanovisko. To prý její tezi potvrzuje.

Starostka se navíc domnívá, že tyto nynější práce souvisejí s projektem na rozšíření letiště. Podle ní jde ze strany letiště o cílené rozdělení velkých úprav na menší části. K nim totiž nejsou potřebná povolení. A dokud je přímo nezastaví soudní příkaz, Penta pomalu dosáhne svého cíle, aniž by musela čekat na konečné stanovisko k celému projektu.

Najatá firma jezdí po soukromých cestách bez povolení

"S rozšiřováním letiště tyto úpravy rozhodně nemají nic společného," ujišťuje ředitel Kačur. "Ta ranvej už zkrátka dosluhuje. Původně jsme s jejími opravami chtěli počkat až na velké úpravy během rozšiřování letiště. Čas ale běží, a abychom byli schopni zajistit potřebné věci nejen pro Aero Vodochody, ale například i pro armádu, potřebujeme ranvej opravit co nejdřív," vysvětluje Kačur.

V této souvislosti však čelí vedení letiště dalším stížnostem. Firma, kterou si Aero Vodochody na provedení deponie najalo, jezdí na letiště po cestách soukromých vlastníků bez jejich povolení.

Bagr odhrnuje půdu na letišti ve Vodochodech. Místní se bojí, že společnost...

"Počítali jsme s tím, že firma, kterou jsme si na tuto práci najali, bude jezdit po pozemcích letiště. Pokud hledali jinou variantu a nemají souhlas vlastníků, je to v podstatě její problém," říká na svou obhajobu ředitel letiště.

O současném dění na vodochodském letišti budou jeho odpůrci informovat hejtmana Středočeského kraje Josefa Řiháka a ministerstvo životního prostředí.

"Nyní se v této záležitosti musí činit především starostové a starostky okolních obcí, protože se to týká jejich katastrálního území. My jako sdružení je v tom určitě podpoříme," říká Petr Holeček, starosta Kralup nad Vltavou, jež jsou jednou z členských obcí iniciativy Stop Letišti Vodochody.

Zástupci obcí, kraje a občanských sdružení chtějí ohledně rozšiřování letiště jednat s novým ministrem životního prostředí Richardem Brabcem. Schůzku plánují po hlasování o důvěře vládě, které se koná v úterý 18. února.