V Libni odložili holčičku. Jméno dostala i po první lásce zakladatele babyboxů

  19:38
Do babyboxu v pražské Libni někdo v úterý odpoledne odložil novorozenou holčičku. Informoval o tom zakladatel sítě českých babyboxů Ludvík Hess. Jde o v pořadí třetí dítě, které bylo do babyboxu na Libeňském zámku odloženo od jeho zprovoznění v roce 2020.

ilustrační snímek | foto: Lukáš Marek, MF DNES

Dívka je podle Hesse na první pohled zcela zdravá. Dostala jméno Jiřina. „Ve chvíli, kdy byla holčička v babyboxu nalezena, se o ni starala nejvlídnější a nejmilejší sestřička z MOJIP FN Královské Vinohrady Jiřina, a tak jméno pro holčičku bylo jasné,“ uvedl Hess.

„Moje první děvče, s kterou jsem chodil právě na Gymnázium U Libeňského zámku, naproti kterému je babybox umístěn, byla také Jiřina. Tak do sebe zase jednou všechno hezky zapadlo,“ dodal Hess.

Hess dostal zprávu o odloženém dítěti od starosty Prahy 8 Ondřeje Grose, dívku pak podle něj z babyboxu vyzvedla místostarostka Vladimíra Ludková.

V pořadí již 88. babybox v Česku se otevřel v porodnici v pražském Podolí

Dívka je pátým letošním odloženým dítětem. Stejně jako ostatní dostane tradiční novorozenecký dukát.

Babyboxů v Česku je již skoro devět desítek. V pořadí 88. se otevřel v březnu v porodnici v pražském Podolí. Od založení prvního babyboxu v roce 2005 do nich bylo napříč Českem odloženo 265 dětí, z toho 146 dívek a 119 chlapců.

Cílem babyboxů je předejít ohrožení zdraví a životů odkládaných dětí. Když do něj někdo vloží dítě, zapne se vyhřívání, ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál zdravotnického zařízení. Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí.

Autor: