Babička zmizelé Valerie dostala osm let, mimořádně zvýšený trest nepadl

  10:32,  aktualizováno  15:41
Soud potrestal babičku pohřešované Valerie osmi lety odnětí svobody ve věznici s ostrahou. Státní zástupkyně navrhla pro obžalovanou Soňu K. mimořádné zvýšení trestu, což ale soud neakceptoval.

Ženě podle sazby hrozilo za týrání a opuštění dívky, ohrožení její výchovy, zanedbání povinné výživy a zpronevěru dávek a příspěvků až osm let vězení, podle žalobkyně by ale měla dostat ještě víc.

„Tento postup zástup umožňuje pouze tehdy, pokud se obžalovaný dopustí opakovaně zvlášť závažného zločinu. To znamená trestného činu, kde je horní hranice trestní sazby minimálně deset let. A to v tomto případě nenastalo,“ vysvětlila předsedkyně senátu Obvodního soudu pro Prahu 3 Lenka Hájková.

Rozsudek zatím není pravomocný, obžalovaná se na místě odvolala.

Fotogalerie

Příbuzní šestiletou Valerii, která byla v péči její babičky, viděli naposledy před Vánocemi 2017. Od té doby je dívka pohřešovaná.

Obžalovaná Valerii podle verdiktu nejpozději před Vánocemi 2017 "opustila a zanechala na nezjištěném místě“.

Soňa K. u soudu dříve uvedla, že Valerii odvezla za tetou do Německa, ta to ale popřela.

„Co se stalo s malou Valerií, o tom můžeme pouze spekulovat. To ví jenom obžalovaná,“ podotkla státní zástupkyně Iva Brücklerová.

V závěrečné řeči ostře zkritizovala roli orgánu sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) a obecně prospěšné společnosti Dobrá rodina, které měly kontrolovat, jak si poručnice s dětmi vede. Přitom vůbec nezaznamenaly, že Valerie zmizela.

„Spolupráce byla absolutní nula. Pochybení OSPOD a Dobré rodiny se vine celým tímto případem jako červená nit,“ zdůraznila Brücklerová.

Na pohřešování dívky nakonec policii upozornila Valeriina matka, které dříve úřady všechny čtyři děti odebraly, protože se o ně nedokázala postarat.

Advokát obžalované se domáhal zproštění, podle něj pro týrání ani ostatní trestné činy neexistují důkazy. Argumentoval mimo jiné tím, že zmizelá Valerie nikdy nebyla vyslechnuta ani prohlédnuta lékařem.

Podle obžaloby dívku společně s jejími třemi sourozenci babička dlouhodobě týrala, protože nezvládala péči o ně. Děti bila vařečkou nebo násadou od vysavače.

V pondělí u Obvodního soudu pro Prahu 3 zazněly výpovědi dívčiných dvou starších sourozenců, podle nichž se babička chovala nejhůře právě k Valerii.

Podle obžaloby ji punčochou přivazovala k ledničce nebo k záchodové míse. Také ji nechávala bez jídla a vody.

„K podání návrhu na svěření dětí do péče vedla obžalovanou především její ziskuchtivost a tendence k prioritnímu uspokojování vlastních potřeb. Méně už ji k tomu motivoval upřímný zájem o děti a o jejich blaho. V průběhu času nepochybně poznala, že v jejím věku a při jejích schopnostech je péče o čtyři děti nad její síly, a to přispělo k tomu, jakým způsobem se k nezletilým dětem chovala,“ shrnula soudkyně Hájková.

Autoři: ,