Pokuty už v koši neskončí, Ukrajinci si musí auto v Česku povinně zaregistrovat

  9:34
Policie zastaví auto s ukrajinskou registrační značkou a pokutuje řidiče za nepřiměřenou rychlost. Ještě loni ale taková pokuta skončila v koši, protože české a ukrajinské registry aut nebyly propojené. Stejně tak končily pokuty třeba i za špatné parkování. Na Nový rok proto začala v Česku platit povinnost registrace ukrajinských aut, aby se pokuty daly vymáhat.

Podle mluvčího pražského magistrátu Víta Hofmana se od počátku loňského října, kdy byla registrace ještě dobrovolná, do 17. ledna letošního roku v metropoli už zaregistrovalo celkem 5 213 ukrajinských vozidel.

Informace o tom, kolik aut ještě jezdí bez registrace, úřady ani policisté však nemají. „Takovou situaci nemáme jak řešit. Tyto přestupky projednává obecní úřad obce s rozšířenou působností, popřípadě policie příkazem na místě. V rámci magistrátu nebyl zatím řešen žádný řidič, který by své auto neměl registrované,“ potvrdil MF DNES Hofman.

Ukrajinci musejí v Česku registrovat svá auta. Má to usnadnit platbu pokut

„Z povahy věci není v možnostech ministerstva toto zjistit,“ zhodnotil stav i mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

Jestli je řešení pokut po zavedení systému opravdu snadnější, policisté nepotvrdili. „Tento typ přestupku policisté samostatně neevidují, a tudíž není možné zjistit, zdali byl už někdo tímto způsobem sankcionován,“ vysvětlil k udělování pokut mluvčí policie Richard Hrdina.

Po ruské invazi na Ukrajinu zjara 2022 přišlo do Česka množství Ukrajinců – jen na území hlavního města bylo podle údajů ministerstva vnitra k polovině letošního ledna uděleno pobytové oprávnění v souvislosti s válkou na Ukrajině celkem 95 022 osob. V rámci celé republiky evidovali na ministerstvu dopravy podle Jemelky k poslednímu prosinci loňského roku 18 059 ukrajinských vozidel.

Odpovědnost za přestupky

V hlavním městě si obyvatelé v některých městských částech v minulosti stěžovali, že v modrých zónách místo rezidentů parkují právě ukrajinská auta. Uprchlíci si mohou na základě víza žádat o parkovací oprávnění v místě svého pobytu, ale jednotlivé radnice registrují jen desítky takových případů.

Od ledna u sebe nemusíte mít zelenou kartu ani řidičák

Až do konce loňského roku neměli ukrajinští uprchlíci povinnost auta registrovat. V případě spáchání přestupku na českých silnicích to znamenalo, že nebylo možné spárovat vozidlo s konkrétním člověkem, který ho na našem území využívá, a obce tak přicházely o finance z pokut.

Ministerstvo dopravy přistoupilo k povinnosti registrace těchto aut, protože registry vozidel České republiky a Ukrajiny nejsou propojené. „Centrální databázi ukrajinských vozidel zavádíme zejména proto, aby byla dohledatelná odpovědnost pachatelů přestupků,“ vysvětlil loni na podzim ministr dopravy Martin Kupka (ODS) s tím, že tato povinnost se nevztahuje na mezinárodní provoz.

Registrace je zdarma

Krok, ke kterému přistoupilo ministerstvo dopravy na podzim, má zajistit odpovědnost všech pachatelů přestupků na českých silnicích bez výjimek. V případě, že tak řidiči neučiní a své vozidlo s ukrajinskou značkou nezaevidují, riskují pokutu až do výše třiceti tisíc korun. Vyplývá to z novely zákona o pobytu cizinců.

Nepozorný řidič naboural dva přívěsy, auto i dům. Způsobil škodu za milion

Celý registr i zapsání do něj jsou podle Kupky velmi jednoduché. Ten, kdo aktuálně na našem území provozuje motorové vozidlo s ukrajinskou značkou, musí být od začátku tohoto roku zapsán v evidenci, a to do sedmi dnů od udělení dočasné ochrany nebo víza za účelem strpění, která stát přiznává právě uprchlíkům z Ukrajiny.

Žadatel se může obrátit na kterýkoliv úřad obce s rozšířenou působností, na kterém spravují registr vozidel. V metropoli se jedná o úřady v městských částech Prahy 3, Prahy 6, Prahy 9 a Prahy 10. Žadatel s sebou potřebuje mít doklad totožnosti, osvědčení o registraci vozidla či technický průkaz a vyplněný formulář o provozovateli. Registrace ukrajinského vozidla je zdarma a žádný správní poplatek nebude žadatel platit ani při zapisování změn v údajích. Běžně občan za zápis změny vlastníka nebo provozovatele auta zaplatí 800 korun.

Informace k registru ukrajinských vozidel lidé získají v češtině i ukrajinštině na webu ministerstva dopravy.