iDNES.cz

Zákaz spalovacích motorů pocítí i Škodovka, řekl Babiš. Do regionu přijel vlakem

  16:30
Stínová vláda opozičního hnutí ANO zamířila na výjezdní zasedání do středních Čech. Vybrali si mladoboleslavský magistrát, kde politici včetně šéfa ANO Andreje Babiše zasedali od 10 hodin. Probírali valorizace penzí, ceny energií a stav současné koaliční vlády.

Do Mladé Boleslavi přijeli šéfové hnutí ANO už dopoledne vlakem. Nemohli tak minout roky chátrající nevzhledné hlavní nádraží. „Pozitivní je, že máme ze správy železnic potvrzeno, že příští rok se začne stavět nové nádraží,“ řekl k jeho stavu stínový předseda vlády a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

„Jsem rád, že stínová vláda přijela právě vlakem a mohla si na vlastní kůži vyzkoušet, jaké je spojení hlavního města s regionem po železnici. Jistě viděli, že ta 1,5 hodiny trvající cesta je v současnosti nekonkurenceschopná a je třeba to řešit,“ okomentoval 1. náměstek primátora Mladé Boleslavi Jiří Bouška.

Perná práce ve sněmovně

Havlíček na tiskové konferenci po zasedání novinářům řekl, že má několik hodin staré výsledky Konsorcia zahraničních společností.

„Z nich vyplývá, že za květen máme nejvyšší ceny elektřiny v celé Evropské unii v přepočtu na kupní sílu, u plynu máme třetí nejvyšší ceny,“ řekl Havlíček. „Předpokládám, že pan premiér Fiala čísla zpochybní. Je to výsledek práce ministra průmyslu v roce 2022,“ dodal.

Expremiér Andrej Babiš upozornil, že hnutí ANO ve čtvrtek čeká perná práce ve sněmovně. „Budeme bojovat za naše důchodce,“ slíbil.

Vláda před demonstranty utekla do Jeseníku, kritizuje hnutí ANO

Stínová ministryně financí Alena Schillerová řekla, že vláda připravila novelu, kde chce zrušit mimořádnou valorizaci penzí a nahradit ji mimořádných příspěvkem.

„To by znamenalo snížení navyšování penzí jen na úroveň třetiny inflace. Nesouhlasíme s tím, aby takto ožebračovali důchodce, valorizace je má chránit před touto brutální inflací. Jediné úspory, které tato vláda udělala, je sebrání růstu penzí důchodcům,“ uvedla Schillerová.

ANO je podle ní připraveno jednání prodlužovat. „Náš celý klub je připraven vystupovat, pětikoalice v tomto směru od nás nemůže čekat žádnou toleranci,“ doplnila.

„Byli jsme na tom lépe než Španělsko“

Kromě kritiky současné vlády Petra Fialy se ale stínová vláda zabývala i tématy v Mladé Boleslavi. Expremiér Andrej Babiš například zkritizoval chystaný zákaz výroby spalovacích motorů. Připomněl, že jeho bývalá vláda schválila investice do infrastruktury do regionu, kde má své závody Škoda Auto.

„To byla naše vláda, která hledala peníze na investice pro lidi, za nás bylo lépe. Byli jsme na tom lépe než Španělsko a Itálie,“ prohlásil Babiš.

Babiš povede ANO v pozadí, vidět budou Schillerová a šéf stínové vlády Havlíček

Za důležité téma označil také zákaz výroby vozů se spalovacími motory, což bude mít dopad na výrobu právě ve Škoda Auto. „Dva dny po nástupu do Strakovy akademie pan premiér Fiala prohlásil, že nedovolí zákaz výroby spalovacích motorů, ale bohužel dovolil,“ uvedl šéf ANO.

„Ano, je třeba snižovat emise, ale ne za cenu zničení průmyslu a celé Evropy. V příštích evropských volbách to bude stěžejní a musíme to změnit. Chceme přesvědčit lidi, aby k evropským volbám přišli,“ řekl Babiš.

zpět na článek