Přezdívali mu maršmeloun, budil emoce. Kritizovaný dům u Anežského kláštera už stojí

  11:32
Bytový dům v ulici U Milosrdných vedle Anežského kláštera na Starém Městě se plánuje více než dvacet let. Nejdřív měla v historickém centru Prahy stát stavba, jejíž okna připomínala obličeje a vysloužila si nelichotivou přezdívku maršmeloun. Místo ní nakonec od roku 2022 roste, částí veřejností opět kritizovaný, červený pětipatrový bytový dům.

Na aktuálních fotografiích už šestipodlažní dům na křižovatce ulic Kozí a U Milosrdných stojí. Vedle stavby ohraničené zátarasy je ale stále zaparkovaný bagr a někde zůstává lešení. Fasáda nakonec není bílá podle původního plánu, ale cihlově červená.

„Finální cihlové zabarvení ručně tažené fasády, kterou v těchto dnech dokončujeme, odráží barvy střech okolních domů a Anežského kláštera. Tato barevnost vyhází z dlouhého procesu vzorování a požadavku, aby novostavba zapadala do střešní krajiny Starého Města z dálkových pohledů, například z Letenských sadů,“ přibližuje Marie Mocková ze společnosti Creditas Real Estate, která stavbu buduje.

Rezidence U Milosrdných nabídne 27 bytových jednotek o dispozicích 2+kk až 4+kk. Chybět nebudou ani komerční prostory. Dům bude mít také dvě podzemní podlaží, ve kterých se budou nacházet parkovací stání a sklepy, uvedl investor Creditas Real Estate (dříve V Invest Development) před rokem v lednu. Tehdy stála jen dvě patra budovy.

Investor koupí od Prahy pozemky pod maršmelounem, který dostane nový vzhled

„Ta budova do tamějšího měřítka zkrátka nezapadá. Co se týče hodnocení kvalit architektury, tak se Domácí rada neshodne a nebudeme k tomu tedy proto zaujímat konkrétní stanovisko,“ uvedl Klub za starou Prahu, který situaci okolo stavby dlouhodobě sledoval.

Dům je nyní téměř hotový. „V tuto chvíli se dokončuje fasáda, pokračují vnitřní práce. Počítáme, že první obyvatelé se budou moci nastěhovat na jaře příštího roku,“ uvedla Marie Mocková z Creditas Real Estate s tím, že stavba vzniká v úzké spolupráci se zástupci odboru památkové péče. „Veškeré práce podléhají detailnímu dohledu ze strany státních orgánů,“ sdělila redakci iDNES.cz.

Podle investora je vnější fasáda příkladem harmonického spojení starého a nového. „Samotné zvlnění fasády pak odkazuje na prejzy – klenutou pálenou střešní krytinu, která pokrývá sousedící objekty včetně Anežského kláštera,“ tvrdí investor o návrhu architekta Zdeňka Fránka, který navrhl i původní maršmeloun.

„Inspiroval jsem se tím místem, tedy Řásnovkou, a vlastně celou historií Prahy. Inspirace vzešla z různých aspektů toho místa. Například visící prádlo na šňůře, které fotil Josef Sudek, nebo textilie, které jsou charakteristické pro Prahu, jako třeba opona Národního divadla. Ze staré Prahy převzal návrh i barevnost, to znamená popelavé, bílošedé fasády a zlaté detaily,“ řekl Fránek v rozhovoru pro iDNES v roce 2018.

Nový návrh vyšel z otevřené soutěže, jíž se zúčastnilo pět architektonických kanceláří. Šestičlenná porota byla složená ze zástupců developera a tří renomovaných architektů – Ladislava Lábuse, Zdenka Lukeše a Josefa Pleskota. Současný návrh zvítězil jednohlasně a členové poroty, kteří patří mezi špičky ve svém oboru, se k němu vyjadřovali pozitivně.

„Z mého pohledu Zdeněk Fránek už dobře věděl, že je namísto potřeba navrhnout něco smířlivějšího a citlivého pro okolí, udělal to, a stal se tak nejvhodnějším kandidátem na vítěze,“ řekl v dubnu 2023 Jan Kukla, projektový manažer CREDITAS Real Estate.

Stínadla se bouří

Oba Fránkovy návrhy měly i své kritiky. Podle urbanistky Marie Švábové z Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví (ASORKD) je trapné doplňovat významnou historickou hodnotu místa s uměle vytvořenou legendou kolem pražských Stínadel. Bytový dům podle ní zastiňuje dva klášterní areály.

„Staronový návrh nadále poškozuje urbanistické postavení kulturní památky barokního špitálu u kostela sv. Šimona a Judy Tadeáše a národní kulturní památku kláštera sv. Anežky České,“ uvedla Švábová pro web Earch.cz.

Líbí se vám takový styl domu ve starobylém centru Prahy?

celkem hlasů: 987

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00čtvrtek 14. března 2024. Anketa je uzavřena.

Ne.864
Ano.104
Nemám na to jednoznačný názor.19

„Snažil jsem se, aby projekt do toho centra zapadl. Je teď jemnější a sofistikovanější než ten předchozí. Vycházeli jsme z té reálie,“ řekl Fránek.

Ještě větší kritiku sklidil předchozí návrh stejného architektonického studia přezdívaný maršmeloun, pojmenovaný podle růžové barvy fasády. Proti sobě tehdy stály pražský magistrát, podle něhož nebyl dům rušivý, a ministerstvo kultury s opačným názorem. Kvůli maršmelounu dokonce protestovaly stovky lidí.

„Je to velmi nepěkné a nehodí se to tam, je to nevkus a hrůza, kdo tohle vymyslel … škoda slov,“ píše ve skupině Praha číslo 1 Petr Wohl. „Jo, je to smutná historka,“ přitakává uživatel Mojmír Pukl. „Sídliště v centru Prahy,“ myslí si Miroslav Křižan.

Záhady Rychlých šípů. Kde leží Stínadla a jak vznikla jména hlavních hrdinů?

Investor tvrdí, že nový Fránkův návrh „je poctou staroměstské atmosféře pražských Stínadel“. Tím naráží na fiktivní čtvrť, která vznikla v knihách Jaroslava Foglara a jejíž předobrazem mohlo být okolí Anenského náměstí.

Ve Stínadelské trilogii – knihách Záhada hlavolamu, Stínadla se bouří a Tajemství Velkého Vonta – se v úzkých, temných a křivolakých uličkách se starými lucernami prohání soupeřící Vontové i Rychlé šípy hledající ježka v kleci a létající kolo Jana Tleskače.

Autor: