Po útoku na nemocnici v Kyjevě aktivisté polili ruskou ambasádu v Praze kečupem

  13:36,  aktualizováno  18:40
Aktivisté opět polili budovu ruského velvyslanectví v Praze 6 červenou barvou, tentokrát použili deset kilogramů kečupu. Reagovali tak na pondělní bombardování dětské nemocnice v Kyjevě, kterou zasáhly ruské rakety. Ministr zahraničí Jan Lipavský o útoku prohlásil, že „vrazi, kteří útočí na děti v nemocnici, jsou odpadem lidstva“. Aktivistům nyní hrozí pokuta za přestupek.

Incident se odehrál v pondělí u vchodu do ruské ambasády v ulici Ukrajinských hrdinů na Praze 6, kde dvojice demonstrantů potřísnila kečupem plot i s vitrínou.

„Během včerejšího dne byla znečištěna výloha ruské ambasády červenou tekutinou, pravděpodobně se jednalo o kečup. Zadržené osoby, osmatřicetiletá žena i čtyřiadvacetiletý muž, se k činu záhy přiznaly,“ uvedla v úterý policejní mluvčí Eva Kropáčová.

Aktérům podle mluvčí policie hrozí pokuta ve výši několika desítek tisíc korun. Jsou podezřelí z přestupku proti veřejnému znečištění a majetku.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Na videu, které zveřejnili, je vidět jak muž se ženou nesou červené kbelíky plné tekutiny pražskými ulicemi a rozmlouvají o policejní hlídce, jež stála před budovou ambasády.

„Zkusíme to, když nás nechytí, tak nás nechytí,“ říkala aktivistka. Nehledě na to, i tak se aktéři rozhodli polít kečupem pozemek ruského velvyslanectví. Ihned na to je policie zadržela.

„Motivací byl ranní útok (8. července) ruských teroristů na dětskou nemocnici a další civilní infrastrukturu,“ konstatoval vlastník účtu, na němž bylo zveřejněno video s popiskem „Donáška kečupu pro teroristy...“.

Podobný čin se odehrál před dvěma lety dvakrát, i tehdy bylo ruské velvyslanectví polité červenou barvou, která měla symbolizovat prolitou krev ukrajinských vojáků a civilistů. V obou případech šlo o protest proti ruské agresi na ukrajinském území.

Před třemi lety příznivci uskupení Milion chvilek kečupem potřísnili zeď ambasády pro připomínku obětí výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích, na kterém se podíleli příslušníci ruské tajné služby.

Ministr zahraničí si zavolal na kobereček ruského velvyslance

V reakci na pondělní ruské bombardování, při kterých zahynulo více než čtyři desítky lidí, si ministr zahraničních věcí Jan Lipavský nechal do Černínského paláce předvolat ruského velvyslance Alexandra Zmejevského.

Útok zasáhl i dětskou nemocnici, kde se léčily také děti s onkologickými nemocemi. „Vrazi, kteří útočí na děti v nemocnici, jsou odpadem lidstva. Dostal pokyn to v Moskvě vyřídit,“ sdělil Lipavský k předvolání velvyslance.

Se Zmejevským na ministerstvu jednal náměstek Jan Marian, Lipavský je v USA. Ruského velvyslance si česká diplomacie předvolává na ministerstvo opakovaně. Například letos v květnu byly důvodem kybernetické útoky na české instituce a kritickou infrastrukturu, v únoru pak úmrtí předáka ruské opozice Alexeje Navalného.

„České ministerstvo zahraničí nevyslyšelo postoj ruské strany,“ uvedlo ruské velvyslanectví v prohlášení, podle kterého Zmejevskij předal Marianovi prohlášení ruské diplomacie a ministerstva obrany k pondělnímu útoku na Ukrajině. Prahu pak zastupitelský úřad obvinil, že je „hlásnou troubou“ Kyjeva a jeho západních podporovatelů.

Autoři: ,