Dvě minuty to už nebudou. Aktivace jízdenky v Praze se od července zkrátí

  18:06
Pražský magistrát od 1. července zkrátí dobu aktivace jízdenek zakoupených v aplikaci PID Lítačka ze dvou minut jen na jednu. Důvodem ke změně jsou časté stížnosti lidí, které revizoři v MHD pokutují, ačkoliv už jen čekají, než jim přijde potvrzení o platnosti jízdenky. Město zároveň schválilo prodloužení poskytování slev na jízdném pro lidi v hmotné nouzi, a to do konce června příštího roku.

„Dlouhá aktivační lhůta nebyla zrovna pohodlná, zvlášť když se člověk chystal někam na poslední chvíli. Jedna minuta umožní koupit si jízdenku před příjezdem vozidla a zároveň bude stále dostatečnou ochranou proti zneužití,“ vysvětlil náměstek primátora pro dopravu Zdeněk Hřib.

Stávající dvouminutová lhůta podle magistrátu plnila zejména ochrannou funkci, tedy bylo snadnější předejít zneužití tohoto placení v MHD a vlacích právě před kontrolou revizory nebo průvodčími.

Je podle vás minuta na aktivaci jízdenky vyhovující?

celkem hlasů: 757

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pondělí 1. července 2024. Anketa je uzavřena.

Ne, minuta je stále dlouhá581
Ano142
Ano, ale delší doba aktivace mi nevadila34

Doba aktivace v délce jedné minuty je nicméně podle mluvčího Magistrátu hlavního města Prahy Víta Hofmana nejběžnější i v ostatních městech v Česku. Používají ji například v Ostravě.

Pražané platí pokuty kvůli dvouminutové aktivaci jízdenek, plánuje se zkrácení

Zkrácení ochranné lhůty se netýká pouze aplikace PID Lítačka, ale také třeba partnerské aplikace DoKapsy od ČSOB. Aktivační lhůta však zůstává beze změny u nákupu jízdenek přes SMS, kde se běžně už nyní pohybuje v rozmezí jedné až dvou minut, a to kvůli odlišné technologii této služby.

„Při cestování příměstskými a regionálními autobusy, kde je povinnost nastupovat předními dveřmi a prokázat se řidiči jízdním dokladem, se nic nemění, zde mohou cestující již dnes nastoupit jen s aktivovanou jízdenkou, která ještě neplatí,“ dodal Hofman.

Cestující s Lítačkou se zlobí, nechtějí doplácet za zpoždění spojů. Nemusí

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda opatření uvítal a označil je za prospěšná. Zkrácení podle něj „usnadní jízdu poctivým cestujícím, kteří pouze spěchají“. Sleva na předplatné kuponů podle něj zase pomůže lidem v nouzi.

Tato sleva umožňuje nákup zlevněných kuponů za 165 Kč na měsíc nebo 444 Kč na tři měsíce a je určena lidem, kteří pobírají příspěvek na živobytí a mohou tento nárok doložit příslušným potvrzením od Úřadu práce.

Autor: