iDNES.cz

Farmář natáhl v oboře elektrický ohradník, lesní zvěř se uškrtila

  13:30
V oboře Srdíčko na Domažlicku se zranilo a uhynulo několik jelenů a daňků, kteří se zamotali do elektrického ohradníku. Dráty natáhl majitel louky, který chtěl chovat krávy. Správce obory je přesvědčen, že ohradník nebyl nikdy pod proudem, proto zvířata vběhla do pasti. Případem se zabývají úředníci ze životního prostředí.

V oboře Srdíčko na Domažlicku uhynulo několik daňků a jelenů. Zamotali se do drátu elektrického ohradníku. | foto: Pavlína Sloupová

Obora Srdíčko se nachází nedaleko Bělé nad Radbuzou, na hranicích s Německem. Jde o 170hektarovou oplocenou honitbu. Žije zde až 150 daňků skvrnitých a jelen sika Dybowského. 

Fotogalerie

Problémy nastaly letos v polovině roku, kdy se Václav Hašek, vlastník zhruba třicetihektarové pastviny uvnitř obory, rozhodl, že na ní bude hospodařit. 

Louku obehnal elektrickým ohradníkem a chtěl na ní pást krávy. Daňci a jeleni ale začali do textilní šňůry s ocelovým lankem narážet. „Jsou zvědaví, k ohradníku časem chodili stále blíž, parohy se zachytávali o dráty a namotali si je na sebe,“ popsal správce obory Zdeněk Sloup. 

Dodal, že tři kusy zvěře se podařilo veterináři uspat a z drátů vystříhat. Další ale takové štěstí neměli. 

„Tři kusy uhynuly, dva jsme museli utratit. Jednoho jelena jsme chtěli nechat pro chov, byla ho škoda,“ mrzí ztráta správce. Jednoho černého daňka se podařilo z drátů vymotat, ale od té doby ho nikdo neviděl. Není tedy jasné, zda přežil, nebo ne. 

Podle Jindřicha Karhana, jednoho z majitelů Srdíčka, zvířata neuhynula okamžitě, ale trápila se několik měsíců. Rány jim hnisaly. Zvěř části oplocení roztahala po oboře, a i když se je majitelé areálu snažili posbírat, stále ještě nacházejí zraněná zvířata. Poslední případ je z října.  

„Pokud (majitel pastviny) dráty natáhl, musí se o ně starat a pravidelně je kontrolovat. To ale nedělal,“ domnívá se Karhan. 

Ten je spolu se správcem obory přesvědčen, že ohradník nikdy nebyl pod proudem. Kdyby ano, zvířata by se k němu nepřiblížila. „V areálu máme rybník, kolem něhož je také elektrický ohradník. Nikdy se nám nic podobného nestalo,“ vzpomíná Karhan.

Majitel pastviny ale tvrdí, že elektřina v plotu byla. „Pořídil jsem kvůli tomu solární dobíjení. Během jednoho dne mi ale ohradník zvěř zničila. Byl roztrhaný, nestačil jsem ho ani dodělat,“ říká Václav Hašek.

Nově už ohradník nepostavil, protože v oboře je podle něj dvojnásobně větší koncentrace zvěře, než by měla být. „Oproti volné honitbě je tam koncentrace zvěře dokonce stonásobně větší a hospodařit se tam nedá,“ zlobí se farmář.

Případem se zabývá odbor životního prostředí

„Už na začátku jsem nabízel majiteli obory pozemek k pronájmu či k prodeji za tržní cenu, ale neměl zájem. Bylo mi řečeno, že pozemek můžu bez jakýchkoliv omezení zemědělsky využívat. Ale to nejde. Je tam spousta spárkaté zvěře. Nemůžu ani usušit seno ze zbytku trávy, kterou zvěř nespásla nebo nezválela, všude jsou bobky. Pokud nějaká zvěř uhynula, to mě mrzí. Neschopnost ze strany pana Karhana se domluvit odnášejí nevinná zvířata,“ uzavřel Hašek s tím, že zažádal, aby jeho pastvina byla přidělena k jiné honitbě. 

Městský úřad v Domažlicích už v jeho prospěch rozhodl, majitelé honitby se ale odvolali. Spor dospěl už tak daleko, že Václav Hašek se obrátil na soud. „Ani po dvou letech nebylo možné se s majitelem obory domluvit,“ vysvětlil Hašek.  

Jindřich Karhan argumentuje tím, že farmář chtěl za nabízený pozemek nehorázné peníze. Také on říká, že s protistranou není žádná rozumná domluva.  

Případem uhynulé zvěře se zabývá i odbor životního prostředí Městského úřadu v Domažlicích. „Přijali jsme podnět k prošetření nastalé situace a určitě se tím budeme zabývat. Zatím je ale předčasné hovořit o nějakých závěrech,“ sdělil Daniel Svatoš z domažlické radnice. 

zpět na článek