VIDEO: V plzeňské zoo pokřtili zubřího samečka, říkají mu Ony

  18:30
V plzeňské zoologické zahradě pokřtili mládě zubra evropského, které přišlo na svět loni v říjnu. Nejmladší přírůstek, který zvýšil počet samců ve stádě, dostal jméno Ony. Role kmotra se ujal primátor krajského města Martin Zrzavecký.

Zubří sameček se narodil 25. října loňského roku a chovatelé mu dali jméno Ony, což v ruštině znamená orel.

„Obrovskou kuriozitou je, že přišel na svět den po odjezdu své nejstarší sestry Onie do zoo v německém městě Chemnitz. Je to třetí potomek současného chovného páru. Čtrnáctiletý tatínek se jmenuje Arbo a maminka Radbuza. Té je dvanáct,“ vysvětluje mluvčí plzeňské zoo Martin Vobruba. 

Křtiny zubra evropského

Chov zubrů se v Plzni úspěšně rozvíjí od roku 1997. „Začínali jsme s jedním chovným párem, který měl celkem šest mláďat. Ten nynější má již třetí mládě. V současnosti zde máme naše historicky největší stádečko v počtu pěti jedinců,“ chlubí se Vobruba.

Kromě nejmladšího přírůstku a jeho rodičů tvoří skupinu starší sourozenec Ontario a téměř dvaadvacetiletá zubří babička Cvarca. „Je druhým nejstarším zubrem na území České republiky,“ upozornil mluvčí zoo.

Zvířata se v plzeňské zoo dožívají rekordních věků. „Například máme jednoho z nejstarších medvědů v republice. Je mu sedmatřicet let,“ podotkl Vobruba.

Podle pravidel Mezinárodní plemenné knihy mláďata křtí každá zoo tak, aby jejich rodiště bylo okamžitě poznat. „Pro plzeňské zubry byla před lety přidělena značka ON. V minulosti jsme měli například Ondru, Onyxe, Onu, Oniu a Ontaria,“ vysvětluje Vobruba.

Zubří rodinu návštěvníci uvidí v nejzápadnější části zahrady v blízkosti výběhu medvědů.

„Zubr evropský byl jedním z největších žijících zvířat, která žila na území České republiky. U nás vyhynul přibližně v polovině 18. století a před sto lety málem zmizel kvůli lovu z povrchu Země. Díky lidskému úsilí byl zachráněn a dnes jich je okolo šesti tisíc. Stav v českých chovech dnes po mnoha letech vytrvalé práce konečně přesáhl stovku jedinců,“ doplnil Vobruba.

Autor: