Zubařka z Plzeňska se stala třetí Češkou, která zdolala nejvyšší horu světa

  9:42
Eva Perglerová, zubařka z Přeštic na Plzeňsku, se stala třetí Češkou, která vystoupala na nejvyšší horu světa Mount Everest. Podařilo se jí to ve středu v ranních hodinách středoevropského času přes ledopád Khumbu.

Eva Perglerová z Přeštic na Plzeňsku se stala třetí Češkou, která vystoupala na Mount Everest. Fotografie je z příprav před výstupem. | foto: Archiv Evy Perglerové

Na vrchol Mount Everestu lékařka vystoupala s použitím umělého kyslíku s týmem expedice Madison Mountaineering Mount Everest 2023. Na vrchol se dostalo celkem 27 horolezců, čtyři z nich byli průvodci a 15 nepálských šerpů.

Na vrcholu díky dobrému počasí strávila Perglerová neuvěřitelné dvě hodiny. „Dnes jsme na Mount Everestu zažili skvělý vrchol. Nejlepší vrcholový den, jaký si pamatuji. Se slunečním svitem, slabým větrem a skvělými podmínkami na trase,“ řekl vedoucí expedice Garrett Madison, který na střeše světa stanul už potřinácté.

Finální výstup ze 4. tábora ve výšce 7 900 metrů nad mořem zahájila soukromá zubařka se svojí skupinou po krátké sněhové bouři ve dvě hodiny ráno tamního času. Na vrchol se dostala kolem desáté, tedy po šesté hodině ranní středoevropského času se svým osobním šerpou Dhanou Diariesem.

„Na hoře nebyli téměř žádní horolezci. Někteří z nás se jen kochali výhledy, teplem a užívali si, že jsme na vrcholu Mount Everestu,“ hlásal vedoucí expedice poté, co se vrátili do čtvrtého výškového tábora.

„Až na nervy je všechno dobré“

Někteří členové týmu chtějí ještě vystoupat na sousední vrchol Lhotse, na čtvrtou nejvyšší horu světa. Eva Perglerová ale pokračuje dolů do tábora 2 a následující den sestoupí do základního tábora. Podle rodinných příslušníků se už po téměř dvou měsících v Himalájích a velmi náročném výstupu těší domů do Přeštic.

Celý výstup zahájila zubařka ze základního tábora minulý týden ve středu o půlnoci. Do táboru C2 ve výšce 6474 m. n. m. se dostala po deseti hodinách. Následně stoupala do C3 a podle plánu do tábora C4 dorazila v pondělí odpoledne, kde nabírala síly na nejtěžší etapu.

„Čekání už bylo dlouhé. Počasí bylo mizerné, ale až na ty nervy je všechno dobré,“ sdělila těsně před začátkem výstupu horolezkyně.

Na Mount Everest před Evou Perglerovou dosud vystoupalo jen 15 českých horolezců, z toho dvě ženy, konkrétně Renata Chlumská a Klára Kolouchová.

Dvaapadesátiletý šerpa překonal rekord v počtu cest na vrchol Everestu (8. 5. 2022)