Luxusní auto prodal Limberskému za jeho zády, soud dal cizinci podmínku

  15:24
Soud potrestal podmínkou a peněžitým trestem muže původem ze Srbska, který podle obžaloby prodal luxusní vůz Davida Limberského, aniž by o tom bývalý fotbalista věděl. Ten auto značky Bentley v té době splácel leasingové společnosti.

Soud uznal cizince vinným ze zpronevěry a uložil mu osmnáctiměsíční trest odnětí svobody s podmínečným odkladem na zkušební dobu tří let. Dále musí zaplatit peněžitý trest ve výši 50 tisíc korun.

Rozsudek není pravomocný, obě strany si ponechaly lhůtu pro případné odvolání.

Osmačtyřicetiletý Xhelal Muriqi původem ze Srbska, který trvale žije na Klatovsku, prodal Bentley Continental jako údajný zprostředkovatel v květnu 2019 za téměř 990 tisíc korun. A to i přesto, že ho měl od Limberského pouze zapůjčené a v té době patřilo leasingové společnosti.

„Tedy přisvojil si cizí věc, která mu byla svěřena, a způsobil tím škodu. Tím spáchal zločin zpronevěry,“ viní státní zástupce Jan Hrubý cizince. Ten byl za zpronevěru ohrožen sazbou jeden až pět let.

„Soud se zabýval zásadní otázkou, zda v době prodeje vozidla věděl obžalovaný o tom, že vozidlo je majetkem leasingové společnosti a že tedy Limberský není vlastník. Po provedeném dokazování jsem dospěl k závěru, že to musel věděl,“ vysvětlil soudce. Poukázal například na to, že když cizinec v březnu 2019 s autem boural a vyřizoval pojistnou událost, musel se o leasingu dozvědět.

Cizinec odmítl před soudem vypovídat, stejně jako v přípravném řízení na policii.

Sdílnější byl během hlavního líčení David Limberský. V soudní síni vzpomínal, jak si bentley v roce 2015 koupil na splátky. Jeho pořizovací cena byla přes pět milionů korun. Zmínil i to, jak s ním havaroval v opilosti v Praze.

„Chtěl jsem ho na začátku roku 2019 prodat za 2,5 milionu plus DPH. Měl jsem dva zájemce, jedním byl obžalovaný. Pomáhal mi, když bylo auto po nehodě v Praze v opravě. Opravovali mi ho kamarádi, dal jsem jim na to milion, ale oni neudělali skoro nic. Trochu mě podvedli. Pak je nějak obžalovaný přiměl a oni auto skoro celé opravili,“ vzpomínal Limberský.

„Pak jsem mu auto svěřil jako potenciálnímu kupci. Chvilku ho používal, pak mě kontaktoval, že se stala dopravní nehoda na Domažlicku a že za to nemohl,“ dodal bývalý fotbalový reprezentant.

Nehoda se stala v březnu 2019, kdy řidička mercedesu podle prvotních informací nedala přednost bentley pod železničním mostem na Domažlicku a bočně do něj narazila. Následně policisté zjistili, že srážka byla fingovaná.

„Dal jsem obžalovanému plnou moc, aby vyřešil pojistnou událost. Bylo to sepsané u právníka. Ten mě ujišťoval, že mám být v klidu. Já se v tom neorientuju. Podepsala se také listina o uznání dluhu, abych byl jištěný, na 2,5 milionu. To byla částka, za kterou jsem chtěl auto po doplacení leasingu prodat. Já v té době hrál fotbal. Až později jsem se dozvěděl, že havarované auto bylo prodané,“ vzpomínal někdejší obránce s tím, že žádné peníze od muže za prodej nedostal.

Auto nakonec skončilo na Slovensku a fotbalista ho splácel až do února 2021, i když už ho fyzicky neměl. Za tu dobu za něj zaplatil přes 1,6 milionu korun.

Autoři: ,