Plzeň už nebude závislá jen na Úhlavě, začne budovat druhý zdroj vody

  9:16
Nouzového zdroje pitné vody pro případ havarijních stavů se dočká Plzeň. V příštím roce má odstartovat práce na přivedení vody z Radbuzy do úpravny ve Vodárně Plzeň. Ta je závislá na Úhlavě, ze které vodu odebírá. Napojením na další řeku se vyhne problémům, kdyby Úhlavu například zasáhlo znečištění při ekologické havárii.

V roce 2019 unikly chemické látky do Úhlavy a hasiči museli zásobovat Plzeň z řeky Radbuzy. Město chce nyní vybudovat druhý zdroj pitné vody. | foto: HZS Plzeňského kraje

V Plzni se o nutnosti zřídit pro město alternativní zdroj vody jednalo řadu let. Rozhodující moment pak nastal v době, kdy byla Úhlava znečištěná Drnovým potokem, do kterého na podzim roku 2019 unikly toxické chemické látky z pily firmy Holz Schiller. Tehdy Vodárna Plzeň preventivně uzavřela přívod vody z Úhlavy a začala vodu pro obyvatele města čerpat z Radbuzy. Zástupci města krizovou situaci řešili s pomocí hasičů.

V následujících letech město připravilo projekt, který by umožnil po této variantě v případě potřeby rychle sáhnout, a vykoupilo pozemky pro vybudování potrubí.

Zastupitelé Plzně schválili priority vodohospodářských staveb a mezi osmi projekty je vybudování náhradního zdroje pro vodárnu na prvním místě. První je také z hlediska časového plánu. Cena akce se odhaduje na 763 milionů korun. Začít má v roce 2025 a skončit o tři roky později.

Dva kilometry litinového potrubí

Petr Suchý z TOP 09 před schvalováním žádal vysvětlení ceny a připomínal, že v minulosti se na radnici mluvilo o ceně zhruba 300 milionů korun. „Tady je najednou přes tři čtvrtě miliardy. Kde vyskočila ta cena?“ ptal se.

Generální ředitel Vodárny Plzeň Jiří Kozohorský řekl, že zastupitelé Plzně už v roce 2003 dostali informaci o potřebě náhradního zdroje. Proto byla vytipována čtyři místa. Zvítězila nádrž České údolí. „Tehdy předpokládaná cena byla 170 milionů korun s tím, že úpravna se musí vybavit dalšími 380 miliony na technologii,“ uvedl. Město pak ale úpravnu vody modernizovalo za miliardu.

Pak se v roce 2016 počítalo s tím, že náhradní zdroj vody bude stát 340 milionů. V aktuálním projektu podle ředitele cenu ovlivňuje především náklad na litinové potrubí dlouhé dva kilometry. Tvrdí, že i když se nyní počítá s více než 700 miliony, reálnou cenu ukáže až výsledek výběrového řízení na zhotovitele.

Kozohorský prohlásil, že součástí budování náhradního zdroje bude také potrubí, které zlepší zásobování městské části Litice vodou a umožní také v budoucnu přivést vodovod do oblasti Výsluní. Ta by mohla být totiž napojena na vodárenský systém v Liticích.

Radbuza může být náhradní zdroj vody pro Plzeň, město na to však nemá

Podle mluvčí Vodárny Plzeň Dany Veselé se bude stavba havarijního zdroje vody pro město Plzeň skládat z jímacího objektu a přívodního potrubí. Pro jímací objekt bude navržen jez, který zajistí dostatečné zvýšení hladiny pro odběr vody a dostatečnou kapacitu zásobování přívodního potrubí. „Jímací objekt bude umístěn pod vodní nádrží České údolí, předpokládá se obložení a zpevnění břehů pod jezem a nad jezem lomovým kamenem,“ sdělila.

Přívodní potrubí dlouhé zhruba 2 260 metrů bude vedeno po levém břehu řeky Radbuzy až do areálu úpravny vody. „V běžném provozním stavu nebude přívodní potrubí využíváno,“ konstatovala. Vodárna počítá s tím, že se bude v pravidelných intervalech přívodní potrubí ´proplachovat´ a bude se ověřovat jeho funkčnost.

14. října 2019