Akademický rok na ZČU začal, studenti se mohou očkovat přímo v kampusu

  9:46
Na Západočeské univerzitě v Plzni dnes začal akademický rok. Zatím se počítá s prezenční výukou, ale vedení školy je připraveno co nejrychleji reagovat na případnou změnu epidemické situace. Jedno opatření už univerzita zavedla sama. Studenti i zaměstnanci se budou moci nechat naočkovat přímo v kampusu.

Kampus Západočeské univerzity v Plzni na Zeleném trojúhelníku. (8. 9. 2021) | foto: Martin Polívka, MF DNES

„Studentům, ale i zaměstnancům, kteří se ještě nenechali očkovat, dáváme ve spolupráci s Plzeňským krajem příležitost absolvovat očkování bez registrace a přímo v kampusu. Věřím, že ti, které odrazovala administrativa nebo plánování spojené s očkováním, tuto možnost přivítají,“ uvedl rektor Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) Miroslav Holeček.

Očkování bude probíhat v budově Fakulty strojní, v místnostech UU109 a 110. Mobilní očkovací tým bude složen z lékaře, zdravotní sestry a administrátora.

Zájemci o očkování nebo doočkování si mohou zvolit ze tří očkovacích látek. K dispozici budou dvoudávková vakcína Comirnaty (Pfizer/Biontech), u níž je revakcinace doporučena po třech týdnech, dále Spikevax (Moderna), kde se druhá dávka aplikuje po čtyřech týdnech, a také jednodávková vakcína Janssen (Johnson&Johnson).

„Jsem velmi ráda, že jsme společně s univerzitou našli cestu, jak těm, kteří dosud nemají ukončené očkování, nabídnout tuto možnost přímo v kampusu. Věřím, že následující období bude i díky očkování bez zásadních omezení,“ říká hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová.

Rektor věří, že po období, kdy studenti mohli na školu docházet pouze v omezeném režimu a dlouhou dobu dokonce do prostor školy vůbec nesměli, tentokrát výuka proběhne bez problémů.

Do prvních ročníků nastoupí 3 700 studentů

„Moc bych si přál, aby tento akademický rok proběhl prezenčně. Abychom se mohli setkávat na seminářích, při přednáškách i na nejrůznějších akcích mimo výuku. A věřím, že vysoká míra proočkovanosti je cestou, jak tomu napomoci,“ je přesvědčen rektor ZČU.

Zároveň ale univerzita sleduje vývoj pandemické situace a na její zhoršení je schopna okamžitě zareagovat.

Výuku dnes zahájí přibližně 11 500 studentů univerzity. Do prvních ročníků bakalářského a magisterského studia nastoupí kolem 3 700 z nich.

Všichni musejí dodržovat opatření, která teď ve škole platí. Ve všech vnitřních prostorách je povinnost nosit ochranu dýchacích cest s výjimkou ubytování, studentů při výuce, kteří jsou usazeni, pedagogických pracovníků při poskytování vzdělávání, zpěvu a tělesné výchovy, konzumace potravin v menze nebo sportovců a cvičících osob.

Přednášky, semináře i zkoušky jsou zatím bez omezení. Pro ubytování na koleji musí studenti předložit negativní test nebo potvrzení o tom, že jsou buď očkovaní, nebo nemoc prodělali. Test mohou absolvovat na místě před začátkem ubytování a pak každých 7 dní.

Západočeská univerzita slaví třicet let

Nový akademický rok se od těch předchozích odlišuje i tím, že ZČU v jeho průběhu oslaví 30. výročí svého vzniku. Narozeniny si škola připomene společně se studenty, akademiky a veřejností festivalem Den v kampusu, který se uskuteční v úterý 21. září v univerzitním areálu na Borských polích. Hvězdou festivalu bude skupina Tata Bojs.

„Těším se především na rozhovory se studenty během Piva s rektorem. Je to pro mě vždycky velmi osvěžující a podnětné popovídání,“ říká rektor.

Návštěvníci akce si budou moci užít koncerty, sportovní aktivity, workshopy, slam poetry, dobré jídlo a pití. Hudební část programu zahájí ve 14 hodin na Zikkurat Stage u Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara uskupení Ida The Young, po něm vystoupí v 16 hodin Blue Chesterfield a v 18 hodin Donnie Darko.

Na hlavní scéně před Fakultou elektrotechnickou zahraje v 15 hodin plzeňský hudebník Milan Samko, kterého v 17 hodin vystřídá 7krát3, nositel Ceny Anděl 2020 v kategorii Sólový interpret. Od 20 hodin pak bude hlavní scéna patřit Andělem mnohokrát oceněné skupině Tata Bojs.

Ve vnitrobloku Fakulty strojní vyroste scéna Roku jedna. Tradiční akce Rok jedna, při níž se ZČU na začátku akademického roku představuje studentům prvních ročníků s cílem pomoci jim zorientovat se v univerzitním prostředí, bude součástí Dne v kampusu.

Od 13 do 17 hodin budou na scéně Roku jedna probíhat workshopy studentských spolků, účastníci se tu také dozví o mezinárodních studijních stážích a brigádách nebo o činnosti Informačního a poradenského centra ZČU, které studentům poskytuje podporu a pomoc v oblasti sociální, psychologické, studijní, kariérní i právní.