iDNES.cz

Zemřel Zdeněk Vostracký, emeritní rektor Západočeské univerzity v Plzni

  11:48
Ve věku 82 let zemřel v úterý vysokoškolský pedagog, vědec a bývalý rektor Západočeské univerzity v Plzni Zdeněk Vostracký. V čele univerzity byl po dvě volební období.

Ve věku 82 let zemřel emeritní rektor ZČU Zdeněk Vostracký. Snímek pochází z roku 2015. | foto: Ladislav Němec, MF DNES

„Profesor Vostracký byl komplexní osobností propojující vlastnosti vědce, pedagoga i manažera a člověkem oddaným své práci. Jsme vděčni, že se rozhodl většinu svého profesního života zasvětit právě Západočeské univerzitě, k jejímuž rozvoji významně přispěl jako její historicky druhý rektor,“ reagoval rektor ZČU Miroslav Lávička.

Zdeněk Vostracký působil na ZČU od roku 1967, nejprve jako externí vyučující, od roku 1992 jako profesor. V roce 1998 byl zvolen do čela univerzity a ve funkci rektora působil až do roku 2004.

Vostracký se zabýval elektroenergetikou a fyzikou plazmatu. Přednášel na zahraničních univerzitách a konferencích, byl autorem či spoluautorem několika knih, skript, odborných článků a vynálezů, z nichž patnáct bylo přijato v zahraničí.

V roce 2001 obdržel na londýnské Brunel University čestný titul doctor honoris causa. Za svou pedagogickou činnost byl oceněn v roce 2012 medailí Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy 1. stupně a v roce 2018 Cenou Wernera von Siemense pro nejlepšího pedagoga.

V roce 2014 převzal medaili prof. Lista Za zásluhy o rozvoj české energetiky. V roce 2011 byl oceněn tehdejším primátorem Martinem Baxou historickou pečetí města Plzně.

Autor:
zpět na článek