Děkan Západočeské univerzity v Plzni rezignoval kvůli neprůhledným stipendiím

  12:24
Kvůli podezření z neprůhledného udělování stipendií ve středu rezignoval na svou funkci Lukáš Štich, děkan Fakulty zdravotnických studií Západočeské univerzity v Plzni. K odstoupení jej vyzval rektor Miroslav Holeček poté, co se dozvěděl o nesrovnalostech na fakultě.

Budova Fakulty zdravotnických studií Západočeské univerzity v Plzni. Její děkan Lukáš Štich ve středu rezignoval. | foto: ZČU

„Důvodem jsou závažná podezření související s udělováním stipendií na fakultě, na která upozornila média. Děkan výzvu k rezignaci přijal,“ uvedla mluvčí univerzity Šárka Stará.

Podle zjištění deníku Právo měl děkan Lukáš Štich udělovat nejméně jedné studentce stipendia, z nichž si část nechával vracet.

Děkan s nařčením nesouhlasí a chce poskytnout vysvětlení. „Nechce však poškozovat jméno univerzity, a proto rezignoval. Akademický senát fakulty vyhlásí nové volby děkana,“ dodává Stará.

Podle Práva existovali jedinci, kterým bez ohledu na studijní výsledky nechal děkan vyplácet mimořádné stipendium v řádu stovek tisíc korun za rok. Část peněz mu ale podle jejich slov odevzdávali. Běžně přitom oprávnění držitelé stipendia na fakultě pobírají maximálně dva tisíce korun měsíčně.

„Upozornění, že na jedné z fakult Západočeské univerzity dochází k nekalému jednání v souvislosti s udělováním stipendií, dostal rektor v pondělí 30. ledna odpoledne. Popsané jednání jednoznačně odsoudil a vzal jako podnět pro prošetření popsané záležitosti,“ řekla mluvčí.

Následně podle ní vydal pokyn k zahájení interního auditu na všech fakultách. Prostřednictvím hromadného e-mailu také připomněl studujícím, jak mohou podat podnět, pokud se na univerzitě setkají s neetickým jednáním.

Kauzou se již zabývá policie. „Na základě informací z veřejných zdrojů jsme zaznamenali možné podezření z protiprávního jednání na univerzitě v Plzni a v současné době se případem z úřední povinnosti zabýváme,“ řekla policejní mluvčí Dagmar Brožová.

Autoři: ,