Zatím ještě není jasné, zda s tím zástupci města budou souhlasit a na úpravu projektu kývnou. V lednu by měli představitelé magistrátu o návrhu úprav poprvé jednat.
„Univerzita navrhla změnu. Chce, aby se jim takzvaně neklepaly zkumavky. Zatím nemáme shodu na tom, že univerzitou kvitované řešení je pro nás taky ekonomicky přijatelné,“ prohlásil při jednání zastupitelů primátor Plzně Roman Zarzycký z ANO.
Uvedl, že úprava by projekt prodražila o 80 až 100 milionů korun. Změna by se týkala nové komunikace k plaveckému areálu. „Laicky řečeno bychom měli vjet do podzemí před prostorem univerzity tak, abychom provozem neohrožovali výzkumné centrum,“ vysvětloval. Podle primátora město nyní prověřuje možnosti získat na stavbu plaveckého areálu dotaci.
Venkovní bazén na Slovanech bude sloužit celoročně, zakryla ho nafukovací hala |
Mluvčí univerzity Andrea Čandová ujišťuje, že ZČU rozhodně není proti stavbě bazénu vedle Fakulty aplikovaných věd. „Přivést život ke kampusu na Bory se nám naopak zdá jako dobrý nápad. Máme ale obavy z otřesů při stavbě a z následného nárůstu dopravy v těsném sousedství našich budov, což by se mohlo negativně podepsat na výzkumu,“ uvedla.
Připomenula, že v přízemí Fakulty aplikovaných věd jsou citlivé přístroje, které stály 200 milionů korun a jejichž měření mohou otřesy zcela znehodnotit. „To je skutečnost, na kterou dlouhodobě upozorňujeme. Jednáme s architekty o variantě, která by umožnila práci ve vědeckých laboratořích i provoz bazénu současně,“ řekla.
Podle Čandové představila už loni na jaře při posledním společném jednání zástupců města a ZČU vítězná architektonická kancelář řešení, které je pro univerzitu přijatelné. Od té doby k žádnému dalšímu jednání nedošlo. „Nevíme tedy, zda vedení města tuto poslední variantu zvažuje. Že by se stavba měla prodražit o sto milionů korun, to na žádném jednání, kterého byli zástupci ZČU přítomni, nezaznělo,“ konstatovala.
Vedoucí odboru investic magistrátu Taťána Kicová sdělila, že schůzka s architekty k navržené změně projektu se uskuteční tento měsíc. „Projektová dokumentace už existuje, ale na základě požadavků univerzity bude muset patrně doznat nějakých změn,“ uvedla.
Stavba se plánuje od roku 2019
Vybudování nového plaveckého areálu začalo vedení Plzně plánovat v roce 2019. Tehdy se ukázalo, že bazén v Kozinově ulici využívaný SK Radbuza potřebuje zásadní rekonstrukci. Náklady na ni radnice odhadovala na zhruba 150 milionů a cenu za vybudování nové haly s bazénem na 250 milionů.
Přednost dostala nová investice. Město vybralo lokalitu u areálu Západočeské univerzity na Jižním Předměstí. Na návrh nového plaveckého komplexu pak město vyhlásilo architektonickou soutěž. V té v roce 2022 uspěla společnost AVE architekt.
V plánu bylo rozdělení projektu na základní etapu a následnou část s relaxačním komplexem, kde by mohly vzniknout ubytovna s restaurací, wellness, skluzavky a venkovní bazén. Součástí má být parkoviště nebo parkovací dům.
Nový plavecký areál u plzeňské univerzity se může kvůli výzkumu prodražit |
Radnice původně počítala s tím, že se první etapa začne stavět už v roce 2023 a kolaudovat se bude na přelomu let 2024 a 2025. Počítalo se s celkovou cenou zhruba 300 milionů.
Bývalý primátor Pavel Šindelář (ODS) se domnívá, že stavbu plaveckého areálu nepovažuje současný primátor Zarzycký za prioritu a víc mu záleží na projektu na vybudování nové haly pro házenkáře nebo futsalisty. Hala s kapacitou pro 2600 diváků má také stát nedaleko univerzitního areálu. Cena byla odhadovaná na zhruba 400 milionů korun. Loni zástupci města tvrdili, že už letos by mohla stavba začít a trvat by měla přibližně rok a půl.
29. listopadu 2024 |