Pétépáci se vrátili na Zelenou Horu, Černé barony připomíná výstava

  8:46
Na zámek Zelená Hora u Nepomuku na Plzeňsku se po téměř třiceti letech vrátili Černí baroni. Slavný český film režiséra Zdeňka Sirového připomínají fotografie, které jsou umístěné přesně v místech, kde se záběry ze života pétépáků natáčely. Návštěvníci během prohlídky zavítají například do Terazkyho kanceláře či Ráje socialistických prasat.

Černí baroni se vrátili na Zelenou Horu. Slavný český film připomíná unikátní expozice. Návštěvníci během prohlídky zámku navštíví místa, kde se film natáčel. | foto: Archiv Martina Mitvy Lukeše

Celá expozice nazvaná Černí baroni v Nepomuku aneb Terazky se vrací se skládá ze sedmdesáti fotografií metr na metr padesát. „Ty zachycují jednotlivé scény z filmu a umístěny jsou přesně v prostoru, kde se záběry natáčely,“ uvedl autor celého projektu Martin Mitva Lukeš.

Návštěvníci mohou navštívit zámek, kde poznají místnosti, které se ve filmu proměnily v tělocvičnu, umývárnu, Terazkyho kancelář, místnost, kde vojáci spali, a ošetřovnu. Prohlídková trasa zájemce provede i podzámčím, v němž se Černí baroni rovněž natáčeli.

Velkým lákadlem by měl být například také Ráj socialistických prasat, tedy dvůr Šternberk, místo, kde se v oblíbeném snímku vojín Kefalín v podání Ondřeje Vetchého staral o vepře.

„Tam to bude všechno přesně tak, jak to vidíte ve filmu. Nebudou chybět všechny nápisy a ani samotná prasata. Návštěvníci to tak budou mít se vším všudy,“ dodává s úsměvem Lukeš.

Plány revanšistů zhatí naši vepři boubelatí

Návštěvníci si budou moci přečíst třeba dnes už slavné heslo: Plány revanšistů zhatí naši vepři boubelatí a prohlédnout si i vlajku s vyobrazením vepřové hlavy.

Na žádném z míst nebude chybět obrazovka, na níž bude vždy daná pasáž filmu promítána. „Máme práva jak na fotografie, tak na záběry z filmu,“ doplňuje Lukeš.

Ten měl nápad na vytvoření filmové expozice v hlavě už zhruba deset let. Teprve nyní ale získal povolení.

„K filmu Černí baroni mám velmi kladný vztah. Líbil se mi, už když šel do kin. A k regionu mám blízko zejména proto, že moje maminka pocházela z Kláštera. V dětství jsem sem často jezdil k babičce, mám to tady moc rád. Zelená hora je dominantou regionu, dlouho se tady nic nedělo. Až teď se to podařilo,“ řekl Lukeš, který pochází z Kvášňovic na Klatovsku, ale už řadu let žije v Nepomuku.

Otevření výstavy se mělo odehrát už dříve, kvůli opatřením proti koronaviru se ovšem muselo posunout.

„Bylo to ale k něčemu dobré, protože v původním termínu bychom nezvládli otevřít restauraci. Díky odloženému startu už bude k dispozici,“ konstatuje Martin Mitva Lukeš, který zvládl expozici nainstalovat s pomocí několika přátel během dvou měsíců.

Trasu připomínající filmovou komedii o osudech pétépáků, tedy příslušníků pomocných technických praporů, je možné navštívit do konce srpna vždy od pátku do neděle od 10 do 19 hodin. O víkendech se zde konají doprovodné akce.

Ukázka z filmu Černí baroni (16. 3. 2012)