Padrťský rybník vydal méně ryb, rybáři přešli na chov bez přikrmování

  18:10
Rybáři Vojenských lesů a statků po dvou letech vylovili Hořejší Padrťský rybník v srdci Chráněné krajinné oblasti Brdy. Výnos poklesl zhruba na třetinu až čtvrtinu. Rybáři totiž přešli na extenzivní chov bez přikrmování a úprav kyselosti vody.

Hlavním důvodem změny je podle mluvčího státního podniku Vojenské lesy a statky (VLS) ČR Jana Sotony zvýšení biodiverzity, především ochrana raka kamenáče.

Hořejší Padrťský rybník rybáři loví každé dva roky a letos se jednalo o první výlov po opuštění intenzivního hospodaření.

Výlov Padrťského rybníka v Brdech

Výlov v srdci Brd je vždy rybářskou událostí v unikátních přírodních kulisách. „Vzhledem k nadmořské výšce - Padrtě jsou jedním z nejvýše položených chovných rybníků v republice - a datu výlovu jde o jeden z nejdrsnějších výlovů z hlediska nároků na rybáře z fišparty,“ řekl Sotona.

Místo obvyklých 500 metráků letos rybáři vylovili necelých 150 metrických centů a ryb. Výrazně přitom narostl podíl ryb dravých - štik a candátů vůči kapří obsádce.

VLS bude ryby prodávat na sádkách v Mirošově, přijíždějí si pro ně ale také obchodníci třeba i z jižních Čech. „Značka Padrťský kapr začíná být známá a vyhledávaná, maso má výjimečnou chuť. Padrťské rybníky totiž leží v desetiletí neosídlené krajině a jsou napájeny přítoky, které na své cestě nepotkaly civilizaci,“ líčí Sotona.

Padrťské rybníky vznikly před pěti stoletími a jejich původním posláním nebyl chov ryb, ale sloužily jako rezervoár vody pro plavení dřeva k hutím na řece Klabavě.