Školáci a učitelka se při pokusu nadýchali výparů, bylo jim nevolno

  15:14
Několik dětí a učitelka ze základní školy ve Všerubech na Plzeňsku se odpoledne při chemickém pokusu nadýchali výparů. Děti sanitky odvezly do nemocnice na pozorování. Hasiči nyní zjišťují, jaká látka zdravotní potíže způsobila.

Děti se během chemického pokusu na základní škole ve Všerubech na Plzeňsku nadýchaly výparů. (10. 11. 2022) | foto: HZS Plzeňského kraje

„Dvanáct osob se evakuovalo před naším příjezdem. Pět dětí a učitelku z prvního stupně si převzala přivolaná záchranná služba,“ sdělil mluvčí krajských hasičů Petr Poncar.

„Do Fakultní nemocnice v Plzni na Lochotíně jsme odvezli pět dětí k observaci. Všichni jsou mimo ohrožení života. Jsou při vědomí, mají projevy nevolnosti, pravděpodobně se nadýchali kouře nebo výparů. Paní učitelku jsme ošetřili a ponechali na místě,“ upřesnila mluvčí krajské záchranné služby Mária Svobodová.

Mluvčí nemocnice Gabriela Levorová sdělila, že všichni školáci byli po ošetření propuštěni domů.

Hasiči vyjížděli do Všerub krátce před druhou hodinou. Na místo vyrazila také chemická laboratoř ze Třemošné. Specialisté ale ve škole nenaměřili žádné koncentrace nebezpečných látek.

„Laboratoř na místě provedla rekonstrukci pokusu. Jedinou potenciálně nebezpečnou látkou, která se mohla uvolnit, je oxid uhelnatý, nicméně v poměrně malém množství. K takovému efektu může dojít při mnoha jiných chemických pokusech, které se ve školách běžně provádějí. Dle názoru našich chemiků učitelka provedla pokus správně,“ vysvětlil Poncar.

Podle starosty obce došlo k události v rámci přírodovědeckého kroužku. „Byl to běžný pokus, který učitelka prováděla přesně podle metodiky. Děti jsou v pořádku, k žádné vážné újmě nedošlo,“ dodal starosta.

Ve škole jsou policisté z Úněšova a zjišťují veškeré okolnosti události. „Ve věci bude zahájeno trestní řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ublížení na zdraví z nedbalosti,“ řekla policejní mluvčí Eva Červenková.

Autor: