Kvůli pádu vrtulníku a smrti čtyř lidí stíhá policie firmu zemřelého pilota

  12:52
Kvůli tragickému pádu vrtulníku, který se odehrál v září 2018 v Plzni, zřejmě bude souzená soukromá firma. Policisté totiž zahájili trestní stíhání společnosti, jejíž majitelem byl v době nehody pilot vrtulníku. Spolu s ním v troskách zemřeli jeho tři obchodní partneři z Thajska.

V troskách vrtulníku, který se zřítil v září 2018 na halu v Plzni, zemřeli čtyři lidé. Pilot a obchodní partneři z Thajska. | foto: HZS Plzeňského kraje

Informaci o zahájení trestního stíhání právnické osoby potvrdila plzeňská policejní mluvčí Michaela Raindlová. Jde o přečin obecné ohrožení z nedbalosti a ohrožení pod vlivem návykové látky. 

Podle serveru Novinky.cz jde o firmu, kterou vlastnil dvaatřicetiletý pilot B. D. Kdyby havárii přežil, byl by stíhaný on.

Podle závěru vyšetřování bylo příčinou letecké nehody to, že pilot přecenil své schopnosti v kombinaci s alkoholem v krvi. Navíc měl přibližně dva týdny propadlé osvědčení zdravotní způsobilosti.  

Zákon o trestní odpovědnosti právnických osob umožňuje stíhat i firmu, pokud policie dojde k závěru, že její statutární zástupce spáchal trestnou činnost v její prospěch nebo v rámci její činnosti. Let vrtulníku, který skončil tragicky, byl totiž součástí obchodního jednání.

Krátce po nehodě mediální zástupce společnosti, které Robinson R44-Raven patřil, řekl, že měli v Plzni na návštěvě zahraniční delegaci a dojednávali významný obchod.  

Spolu s generálním ředitelem plzeňské firmy, který stroj pilotoval, zemřeli při nehodě také tři hosté z Thajska. Pětačtyřicetiletá žena a dva muži ve věku 57 a 45 let.

Na halu v Plzni spadl spadl malý vrtulník. Zemřeli čtyři lidé (5. 9. 2018)

Tragédie se stala předloni 5. září. Podle vyšetřovatelů pilot B. D. provedl v ten den tři krátké lety v okolí sídla své firmy na Borských polích. Druhý let ukončil přistáním na střeše budovy firmy a po nastoupení tří obchodních partnerů provedl další vzlet a pokračoval v letu nízko nad zemí.

Když urazil asi 2,5 kilometru provedl ostrou zatáčku doprava s extrémním náklonem a sklonem vrtulníku, kterou nezvládl. Stroj narazil do střechy výrobní haly u Nové Hospody na okraji Plzně a částečně se propadl až na zem.  

Svědci popsali, že vrtulník dělal ve vzduchu divné manévry, před pádem se rozkomíhal z jedné strany na druhou, po chvíli se otočil na bok a spadl na halu.

Řidič natočil krkolomný let vrtulníku (6. 9. 2018)