Rozdílné ceny tepla se ve městech Plzeňského kraje začínají srovnávat

Z porovnání největších měst v Plzeňském kraji vyplynulo, že za teplo lidé v letošním roce zaplatí nejméně v Plzni, a to i přesto, že od roku 2023 město zdražilo o více než 45 procent. Za vodu zaplatí nejméně již tradičně v Klatovech a za svoz odpadů také v Plzni. A to v případě, že se obyvatelé rozhodnou třídit a omezit svoz na minimum.

Teplárna Plzeň | foto: Martin Polívka, MF DNES

Jediná Plzeň totiž mezi největšími městy v kraji dává lidem na výběr, kolik svozů si přejí a od toho se odvíjejí ceny.

Největší změna se v kraji týká právě cen tepla. Jeho ceny se totiž po turbulencích v minulých letech v největších městech Plzeňského kraje čím dál tím víc přibližují. Zatímco v minulých letech se ceny lišily v násobcích, v letošním roce si budou z většiny hodně podobné.

Ještě na přelomu roku 2022 a 2023 MF DNES psala, že v Domažlicích zaplatí lidé za teplo s novým rokem o 170 procent víc než v Plzni. Rozdíl tehdy činil při průměrné spotřebě 25 gigajoul (GJ) tepla zhruba 24 000 korun za rok, letos už bude rozdíl mezi oběma městy kolem osmi tisíc korun.

Cenu tepla odráží klesající výroba tepelné energie

K cenám ostatních měst se v příštím roce přiblíží Tachov, kde lidé meziročně zaplatí o 65 procent víc. Cena za GJ tepla bude činit 1090 korun. „Cena tepla odráží reálnou cenu zemního plynu, zvýšené regulované poplatky za distribuci plynu určované státem, zvýšené náklady na elektrickou energii, vyšší cenu práce a v neposlední řadě stále klesající výrobu tepelné energie,“ vysvětlil na webu firmy jednatel Správy majetku a údržby Tachov Jiří Sedláček.

Připomněl, že zvýšení ceny tepla od roku 2025 je očekávané, protože dosud obyvatelé i firmy využívali výhodu dlouhodobě zajištěného levného plynu, který ještě platí pro vyúčtování za rok 2024. Sedláček zároveň doporučil předsedům SVJ informovat vlastníky a uživatele bytů, aby zvážili navýšení záloh za teplo a teplou vodu pro rok 2025 o 30 procent. Přestože Tachov cenu tepla razantně navýší, jeho ceny budou až třetí nejvyšší v kraji.

Na přední příčce budou totiž letos Klatovy s cenou 1 167 korun za GJ, a to i přesto, že cena zůstane meziročně stejná. Následovat budou Domažlice s jen mírně nižší cenou 1 112 korun za GJ. Půjdou meziročně do minusu o pět procent.

Druhé nejlevnější za Plzní by měly být v příštím roce Rokycany s Baťovou cenou 999 korun za GJ a 11procentním meziročním snížením. „Plzeňská teplárenská svým klientům zvedne v roce 2025 sazby o 4,9 procenta,“ uvedla mluvčí Petra Siegerová. Plzeňané zaplatí za GJ 859 korun s DPH.

S cenou vody zahýbaly vstupní náklady

Cena vody bude příští rok tradičně nejvyšší v obcích, které infrastrukturu předaly společnosti Vodárenská a kanalizační. Vodné a stočné se zde pohybuje tradičně kolem 150 korun za krychlový metr vody. Z velkých měst v kraji budou v roce 2025 nejdražší Rokycany s cenou 136 korun za metr krychlový s DPH, a to i přesto, že meziročně nezdraží. Druhá nejdražší bude Plzeň, která vodné a stočné zvýší o 2,3 procenta na 113 korun s DPH.

Podle mluvčí Dany Veselé je důvodem zvýšení cen nárůst vstupních nákladů. „Ty souvisí například s tím, že o 3,69 procenta vzrostla cena za odběr povrchové vody a zvýšil se objem plánovaných oprav na vodovodní a kanalizační síti,“ sdělila Veselá.

Následují Domažlice s cenou necelých 112 korun, druhý nejlevnější bude Tachov s cenou necelých 100 korun, nejlevnější budou tradičně Klatovy s cenou 89 korun za krychlový metr vody s DPH.

Jízdné zůstává stejné

Jízdné v městské hromadné dopravě zůstane v kraji stabilní. Přestupní jízdenka na 30 minut bude v Plzni stejně jako v roce 2024 za 24 korun. „Ceny předplatných jízdenek se v roce 2025 zvýší o 1,82 procenta,“ uvedla Hana Josefová z tiskového odboru města. V Rokycanech zůstane jízdenka pro dospělé na ceně 14 korun, v Klatovech ji lidé koupí za osm korun, stejně tak i v Domažlicích, i v Tachově zůstane cena stejná, a to 10 korun.

Měsíční předplatné, které mají kromě Plzně jen v Tachově, zde také zůstane na 200 korunách.

Nejvyšší daň z nemovitosti v Tachově

Za výši daně z nemovitosti by odborník pochválil Tachov, který má ze všech největších měst v kraji nejvyšší místní poplatek s hodnotou 3, zatímco ostatní velká města zvolila koeficient 1. Tedy kromě Rokycan, které stanovily pro místní podnikatele, garáže i rekreační stavby hodnotu 2. Pro domácnosti platí jednička.

Poslanec a emeritní děkan Fakulty ekonomické Západočeské univerzity v Plzni Miloš Nový totiž dlouhodobě vyzývá obce, aby daň z nemovitosti zvýšily, protože Česká republika v rámci EU patří ke státům, kde se platí nejméně, takže prostor pro zvýšení existuje. „I když si obce dosud měly možnost s pomocí místního koeficientu zvýšit daně z nemovitosti, vůbec toho nevyužívaly,“ uvedl již dříve.