Na Rokycansku vykolejil na výhybce vlak, během několika dní už druhý

  15:16
Ve Stupně na Rokycansku v pondělí odpoledne vykolejil na výhybce osobní vlak. Nikomu z cestujících se nic nestalo, událost vyšetřuje Drážní inspekce. Nejedná se ale o ojedinělou událost na regionální trati. Před několika dny vykolejil vlak ve Stupně na jiné výhybce a nehoda se stala i v loňském roce.

Osobní vlak vykolejil ve Stupně na Rokycansku. Za poslední dobu se jedná už o druhou podobnou událost. | foto: Drážní inspekce

Osobní vlak, který jel v pondělí ve směru z Bezdružic do Radnic, vykolejil ve Stupně v 13:54 hodin. Stalo se to na výhybce číslo 1.

Nikomu se nic nestalo, ale škoda byla celkově předběžně odhadnuta na 180 tisíc korun. „Sto tisíc na trati a 80 tisíc na vlaku,“ upřesnil mluvčí Drážní inspekce (DI) Martin Drápal.

Proč vlak vykolejil, zjišťovali na místě dva inspektoři DI. „Zahájili jsme vlastní šetření této mimořádné události včetně zpracování závěrečné zprávy,“ uzavřel Drápal s tím, že ani předběžně nelze říct, zda za nehodu může technika či člověk.

Provoz na trati se podařilo obnovit dnes v poledne. „Vlaky mohou místem projíždět sníženou rychlostí. Několik dní bude ještě trvat, než se výhybka zcela opraví,“ uvedl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Ten také odmítá spekulovat, co bylo příčinou vykolejení. „Počkáme na závěr Drážní inspekce a podle toho se zařídíme,“ dodal.

VIDEO: Hranatý motorák vyjel naposled, kraj teď budou brázdit noví dopravci

Stejná událost, téměř na stejném místě regionální trati, se ale stala také 10. prosince. To vykolejil osobní vlak jedoucí opačným směrem na výhybce číslo 4. „Událost se stala v 15:45 hodin. Škoda byla v tomto případě zatím odhadnuta na 100 tisíc korun. Stejným poměrem na vlaku a na trati,“ popsal Drápal. Také tehdy se nikomu nic nestalo.

DI vyšetřovala ve Stupně i nehodu, která se stala v červnu loňského roku. To pro změnu na výhybce číslo 3 vykolejil vlak během dopoledních hodin. Ze závěrečné zprávy DI vyplývá, že viníkem byl strojvůdce, který nerespektoval světelné návěstidlo před výhybkou a vjel na ni, aniž by se přesvědčil, že je správně přestavěná. Škoda se tehdy vyšplhala přes 330 tisíc korun.

14. října 2022