Od neděle se Plzeň dočká přímého vlakového spojení s Karlovými Vary

  9:40
Přímým autobusovým spojům mezi Plzní a Karlovými Vary začnou od neděle 13. června konkurovat vlaky. Mezi krajskými městy budou jezdit každé dvě hodiny.

Kvůli zpoždění ve výrobě a schvalování do provozu dočasně nahradí elektrické soupravy RegioPanter na nových spojích mezi Plzní a Karlovými Vary motorové RegioSharky. Dosahují maximální rychlosti 120 kilometrů v hodině a jsou nízkopodlažní. (11. června 2021) | foto: České dráhy

Plzeňský a Karlovarský kraj se dohodly na zavedení přímých vlaků z Plzně přes Mariánské Lázně, Cheb a Sokolov do Karlových Varů. Informoval o tom mluvčí Českých drah Robert Pagan. 

„Zavedení nových spěšných vlaků přinese lepší, četnější a pravidelnější nabídku spojů mezi oběma krajskými městy. Využívat je budou moci i cestující z menších měst na trase, kde budou vlaky stavět,“ uvedl člen představenstva ČD Jiří Ješeta. 

Kromě dopoledne budou tyto spěšné vlaky jezdit každé dvě hodiny. Podle mluvčího drah Roberta Pagana budou nově zavedené vlaky na trase Plzeň - Karlovy Vary navazovat na expresy jezdící mezi Prahou, Plzní, Domažlicemi a bavorským Mnichovem. 

Vlak mezi Plzní a Karlovými Vary ujede 158 kilometrů. Na trase má naplánovaných 28 zastávek, z toho v osmi zastaví jen na znamení.  

Dráhy plánovaly na vznikající linku nasadit nové elektrické jednotky RegioPanter z plzeňské Škoda Transportation. Kvůli výpadkům způsobených covidem dopravce ještě tyto vlaky nemá, v současné době podstupují testování nezbytné pro schválení k provozu

Ve srovnání s RegioPantery první generace, které v Plzeňském kraji už také jezdí, jsou právě testované stroje úspornější i hbitější, uvedl loni při jejich výrobě projektový manažer Jiří Paruza. 

České dráhy předpokládají, že spojení mezi Plzní, Chebem a Karlovými Vary budou tyto elektrické soupravy zajišťovat nejpozději od poloviny prosince. Zatím je nahradí motorové jednotky RegioShark, které jsou v kraji nasazované například na trať mezi Plzní a Domažlicemi. 

RegioShark jsou nízkopodlažní vlakové soupravy s bezbariérovým nástupem i výstupem. Mají kapacitu 120 míst k sezení, jsou vybavena klimatizací, Wi-Fi připojením k internetu, zásuvkami pro dobíjení drobné elektroniky a elektronickým informačním systémem. Vozidla mají dostatečný výkon s maximální rychlostí 120 kilometrů za hodinu. 

Nové vlaky budou jezdit v Plzeňském kraji (29. listopadu 2018)

Autor: