Do srážky vlaků chybělo 34 metrů, strojvůdce viní z ohrožení z nedbalosti

  12:18
Z obecného ohrožení z nedbalosti obvinili policisté čtyřiačtyřicetiletého strojvedoucího. Ten letos v únoru ve stanici Ejpovice u Plzně nerespektoval signál Stop a s expresem vjel do cesty osobnímu vlaku. Oba strojvedoucí stihli včas zastavit a vlaky se nesrazily. Zastavily 34 metrů od sebe.

Vlaky, které zastavily v Ejpovicích jen kousek od sebe. | foto: Drážní inspekce

„Policejní komisař zahájil trestní stíhání čtyřiačtyřicetiletého muže pro přečin obecné ohrožení z nedbalosti,“ potvrdila policejní mluvčí Hana Kroftová.

Podle vyšetřovatelů strojvedoucí vlakové soupravy Ex 350 jedoucí z Prahy do Mnichova ve stanici Ejpovice nerespektoval signál Stop na návěstidle

„Započal jízdu na druhé koleji ve směru na Plzeň. Když se přiblížil k návěstidlu za zastávkou a zjistil, že jede po koleji, kde je mu signalizován zákaz jízdy, začal brzdit pomocí rychlobrzdy,“ vysvětlila Kroftová. Dodala, že v expresu cestovalo přes dvě stě lidí.  

V tutéž chvíli přijížděl naproti expresu po stejné koleji osobní vlak od Plzně, v němž cestovalo 19 lidí. Jeho strojvedoucí na situaci zareagoval stejně, začal okamžitě brzdit.

Vlaky se zastavily ve vzdálenosti 34 metrů. Mimořádná událost se obešla bez zranění a hmotných škod.

Strojvedoucí expresu později na policii uvedl, že návěstidlo neviděl, nicméně předpokládal, že cestu má volnou, že z druhé strany žádný vlak nejede.

Nyní hrozí obviněnému vězení na šest měsíců až pět let nebo zákaz činnosti.

K tomu, zda obviněný muž dále pracuje jako strojvedoucí, České dráhy konkrétní informace neposkytly. Mluvčí Petr Šťáhlavský odpověděl pouze v obecné rovině.

„Platí, že všichni strojvedoucí v naší společnosti jsou po závažných mimořádných událostech staženi z výkonu funkce. Tuto funkci nemohou vykonávat až do chvíle, kdy znovu prokáží svou odbornou způsobilost,“ uvedl Šťáhlavský.

Dodal, že v tomto případě pokračuje policejní vyšetřování a o budoucím výkonu či omezení profese rozhodnou policejní orgány, v případě podání obžaloby soud.

Expres vjel v Ejpovicích do cesty dalšímu vlaku (23. 2. 2019)

Autor: