Kvůli větru byla poliklinika tři hodiny bez proudu, nejspíš koupí agregát

  15:16
Kvůli vichřici Sabine zažila poliklinika v Domažlicích nejdelší výpadek proudu za poslední roky. Bez proudu byla během dopoledne téměř tři hodiny. Majitelé zdravotnického zařízení nyní zvažují nákup agregátu.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Podle jednatele firmy vlastnící polikliniku Jana Pillmanna žádný z pacientů nebyl výpadkem proudu ohrožen.

„Kdo potřeboval akutně ošetřit, byl obsloužen a místo elektronického receptu dostal papírový. Někdo řekl, že počká a přišel dnes,“ vysvětlil jednatel. Elektřina nešla od tři čtvrtě na osm do půl jedenácté.

Podle Pillmanna šlo o nejdelší výpadek, který na poliklinice za dvacet let zažil. „Již v minulosti jsme byli bez proudu hodinu, dvě, ale tento výpadek byl nejdelší,“ popsal lékař.

Přiblížil, že když na poliklinice doktor pracuje na nějakém přístroji, má záložní zdroj, který musí vydržet několik desítek minut.

„Chceme lékařům, kteří jsou na poliklinice v pronájmu, zajistit ještě lepší servis, proto zvažujeme koupi agregátu,“ řekl Pillmann. Ten chválil energetiky. „Na poruchové lince to brali hned, následně jsme jim volali kvůli odhadu, kdy budeme připojení, a poruchu opravili daleko dříve,“ přiblížil.

V Domažlické nemocnici se ihned rozběhl agregát

Vichřice přerušila dodávku elektřiny také v Domažlické nemocnici. Tam ale agregát mají. „Okamžitě se rozběhl náhradní diesel agregát. Zdravotní péče tak byla zajištěna bez omezení,“ ubezpečil Jiří Kokoška, mluvčí společnosti Nemocnice Plzeňského kraje, pod níž Domažlická nemocnice patří.

Doplnil, že pacienti, kteří byli objednaní na CT, dostali jiný termín. Tomograf totiž během dopoledne nebyl v provozu. Ostatní zdravotnická zařízení v kraji fungovala bez omezení.

Ondřej Válek, jednatel firmy Valeon servis, která půjčuje nebo dlouhodobě pronajímá elektrocentrály, uvedl, že firmy si je většinou nekupují, ale mají je v dlouhodobém pronájmu. Nákup elektrocentrály pro menší polikliniku by podle Válka přišel na přibližně půl milionu korun.

Všechny elektrocentrály jsou rozpůjčované

Většina jeho zákazníků má elektrocentrálu v dlouhodobém pronájmu za přibližně sedm, osm tisíc korun měsíčně. Částka zahrnuje servis a pojištění. Celkově má firma 70 elektrocentrál. Než přišla vichřice Sabine, třetinu měla k dispozici ve skladech, nyní ani jednu.

Všechny jsou totiž rozpůjčované. „Stejně jako energetici, tak i půjčovny elektrocentrál mají pohotovost. U nás ve firmě pracují všichni, jezdí z firmy do firmy, kde pomáhají s provozem elektrocentrál,“ sdělil jednatel firmy.

Valeon servis v uplynulých hodinách pomáhal například benzinovým stanicím Mol v Plzeňském kraji, firmě Eisman se sídlem nedaleko Plzně, firmě Holandia Krásné údolí v Karlovarském kraji, Albertu v Hrádku nad Nisou či Normě v Jilemnici. „Objíždíme i Lidl, Penny a další obchodní centra, kde mají mrazáky a naše elektrocentrály v dlouhodobém pronájmu,“ sdělil Válek.

„Třeba obchodní centrum Albert požadovalo elektrocentrálu, která má 12 tun. Měli jsme problém ji naložit při obřích poryvech větru, takže jsem museli chvíli počkat až vítr poleví, pak jsme ji rychle naložili,“ popsal Válek, který prý neustále sleduje počasí, aby věděl, kdy přijde nápor zákazníků.