Špičák i Železná Ruda byly bez proudu, lidé si nabíjeli mobily v cukrárně

  16:34
Zhruba tři sta lidí ze Špičáku na Šumavě zůstalo kvůli vichřici Sabine od pondělního rána do dnešního poledne bez proudu, vody, topení a mobilního signálu. Někteří hoteliéři museli omezit provoz, zavřená byla i většina obchodů v Železné Rudě.

Krušné chvilky zažil například majitel malého penzionu Stinglhof Václav Zimmerhakl, kde je aktuálně ubytovaných deset lidí.

„Nemohli jsme topit, pustit si vodu, takže jsme s kbelíky běhali k potoku. Bylo to hrozné,“ posteskl si.

Fotogalerie

Protože zavřená byla v pondělí většina podniků a obchodů v Železné Rudě i na Špičáku a nefungoval ani skiareál, vymysleli si hosté náhradní program a na celý den odjeli do německých lázní.

„Dnes od půl jedné už zase vše běží, dost jsme si oddechli,“ doplnil Zimmerkahl.

Naopak bez větších potíží zvládli výpadek v hotelu Čertův mlýn. „Na takové události jsme připravení, máme totiž náhradní agregát. Omezili jsme pouze hlavní žrouty elektřiny, což jsou třeba čerpadla u bazénu. Hosté, kterých je asi šedesát, si nemohli pustit televizi, jinak jsme ubytovací standard zachovali,“ sdělil provozní Rudolf Latka.

Proud v hotelu nešel téměř celé pondělí, energetici jeho dodávku obnovili kolem 22. hodiny. „Někteří se k nám přišli ohřát, načerpat vodu nebo s dětmi do herny,“ dodal provozní.

Výpadek elektřiny nezaskočil cukrárnu Café Charlotte v Železné Rudě, která jela na agregát. Otevřeno měla v pondělí i dnes. „V pondělí jsme otevřeli i dřív. Pořád jsme měli plno. Lidé se k nám chodili ohřát a nabíjet telefony,“ řekla majitelka a provozní Monika Nechvátalová. Dodala, že většina hostů byli návštěvníci Šumavy.

Podle starosty Železné Rudy Filipa Smoly potíže nejdéle přetrvávaly na Špičáku, protože zde vyhořela trafostanice a poškozený byl sloup elektrického vedení. Problémy se týkaly zhruba 300 lidí.

Situaci komplikovaly také výpadky mobilních sítí. Telefony buď nefungovaly vůbec, nebo se automaticky přepnuly na německý signál. I ten však nevydržel dlouho. Dnes už se situace v lokalitě vrátila do normálu.

Kvůli větru byla poliklinika tři hodiny bez proudu, nejspíš koupí agregát

V plné pohotovosti byli železnorudští hasiči. Kvůli velkému počtu zásahů povolali do služby i kolegy, kteří měli volno. Do terénu v pondělí vyrazilo dvanáct lidí, polovinu tvořili dobrovolníci.

„Vyjížděli jsme ke zhruba čtyřiceti událostem. Běžně jde o jednu až dvě denně. Nejčastěji jsme odstraňovali popadané stromy, které zablokovaly silnice,“ popsal velitel železnorudské stanice Patrik Soukup.

Doplnil, že dnes už situace byla o dost klidnější. Podobně náročnou směnu hasiči zažili, když na Šumavě řádil orkán Emma, což bylo v březnu 2008.