Vězni se budou učit zvládat svoji agresivitu, má to přinést snížení recidivy

  17:04
Dvě třetiny vězňů v České republice mají problémy zvládat svoji agresivitu a impulzivitu, vyplývá to ze zjištění vězeňské služby. V Plzni a dalších třech věznicích se první z odsouzených, kteří projeví zájem, začnou učit zvládat svoje horší já.

Pro největší českou věznici v Plzni byl vybraný program, ve kterém se mají vězni naučit zvládat svoji agresi. Když jím úspěšně projdou, mohou dál snadněji pokračovat do dalších terapií, jež by jim měly pomoci v běžném životě.

„Vězeňská služba je vždy ráda za programy, které přinášejí něco nového, inovativního a hlavně šitého vězněným osobám na míru. Slibujeme si od toho snížení míry recidivy, že se nám tolik odsouzených nebude vracet zpátky za mříže,“ řekla při představování programu Motivátor v plzeňské věznici mluvčí vězeňské služby Markéta Prunerová.

Odborná garantka projektu Soňa Haluzová uvedla, že vycházejí z obdobného norského projektu, který tam funguje přes 20 let.

„Hlavní myšlenkou motivačního programu je sen o dobrém životě, který je před námi. Je určený především pro odsouzené za násilnou trestnou činnost i ty, kteří mají problém se zvládáním agresivity a impulzivity. Budeme pracovat zejména s motivací odsouzeného, aby se pak zapojil do dalšího programu, který bude cílit na jeho ještě specifičtější problém. Například jeho drogovou minulost,“ nastínila Haluzová k projektům, které se právě rozbíhají.

Kromě věznice v Plzni se speciálně vyškolení terapeuti zapojí s vězni do stejného programu zvládání vlastní agrese ještě ve věznicích Praha Ruzyně, Rapotice a v Ústavu pro výkon zabezpečovací detence v Opavě.

Zájemci z řad odsouzených musejí nejprve uspět v úvodním výběru, pak skupinky pěti až osmi vězňů čeká až 12 týdnů dlouhý motivační program. Přímo ve sklepení jednoho z křídel plzeňské věznice se sami podíleli na přestavbě původních prostorů v místnost s klenutými stropy, kde budou podstupovat pravidelné společné terapie.

Do vězení se vrací sedm z 10 propuštěných

Soňa Haluzová vysvětlila, že program Motivátor si je možné představit jako jízdu autem. „Musíte umět řídit, musíte znát pravidla provozu, musíte sledovat cestu nejen před sebou, ale kontrolovat i to, co se děje za vámi,“ popsala.

Právě s emocemi, vidinou budoucího lepšího života i s ohlížením se za dosavadním způsobem žití budou specialisté pracovat. První dvě skupinky vězňů do programu v Plzni jsou už vybrané.

Podle statistik vězeňské služby se po propuštění na svobodu zpátky za mříže vrací v průměru sedm z 10 trestaných.

Právě Motivátor nabídne nové programy zaměřené na zvládání drogové závislosti nebo i program, ve kterém se zájemci dozvědí, co všechno potřebují od rodičů jejich vlastní děti, jak je vychovávat i jak se k nim chovat po návratu z vězení.

„Je to velmi náročný program, protože při sezeních se otvírají hodně niterné věci. Mnozí vězni právě tyhle věci v sobě zapouzdřili a schovávají je,“ řekla garantka takzvaného Pappa programu Šárka Černá.

I tyto projekty mají základy v norském vězeňství, jen se upravují pro poměry v Česku. Z norských fondů vězeňství získalo na projekty a úpravy věznic přes 40 milionů korun.

V plzeňské káznici s kapacitou 1 071 vězňů je aktuálně 105 obviněných a 1 055 odsouzených. Je největší věznicí v ČR, do práce chodí kolem 60 procent zdejších odsouzených.

Autor: