Vězni na Borech nesmějí přijímat návštěvy, blízkým mohou volat přes Skype

  14:42
Stejně jako na jaře nemohou za obviněnými a odsouzenými ve všech věznicích v České republice po dobu nouzového stavu chodit návštěvy. Setkání s příbuznými ale mohou nahradit videohovory přes Skype a věznění si mohou s blízkými častěji volat. V plzeňské káznici zatím žádného covid pozitivního vězně neměli.

Vězni se po dobu nouzového stavu nesmějí setkávat s příbuznými. Mohou ale využít videohovor přes Skype. | foto: Vězeňská služba ČR

„Vláda rozhodla o zrušení návštěv pro obviněné, odsouzené a chovance a jejich osoby blízké ve všech vazebních věznicích, věznicích a ústavech pro výkon zabezpečovací detence. Ochranné opatření bude trvat po dobu trvání nouzového stavu. Výjimku může udělit pouze ministryně spravedlnosti,“ citovala rozhodnutí Petra Kučerová z generálního ředitelství vězeňské služby.

V plzeňské káznici dosud nezaznamenali vězně, u kterého by byl pozitivní test na covid-19. Doufají, že to tak vydrží.

„Od jara jsme nezrušili povinnost nosit ve věznici roušky, na bráně každému, kdo jde do areálu věznice, měříme teplotu. Současná opatření jsou stejná jako na jaře. Protože opět nejsou možné návštěvy, odsouzení budou mít zase více telefonátů a kontakt s rodinou místo klasické návštěvy bude možný přes aplikaci Skype. Po zkušenosti z jara víme, že Skype je mezi odsouzenými populární,“ shrnul šéf věznice Plzeň - Bory Petr Vlk.

V praxi to vypadá tak, že si obviněný nebo odsouzený požádá o dvacetiminutový videohovor místo návštěvy, na kterou by měl nárok. Pokud je žádost schválena, s předstihem se telefonicky domluví s blízkými, který den a v kolik hodin se videopřenos uskuteční. Podmínkou je, aby i rodina měla funkční zařízení s danou aplikací.

V případě povoleného videohovoru s blízkými věznice ověřuje, kdo skutečně je u počítače mimo věznici a zda je tento kontakt věznicí schválen.

„Ve stanovený termín jde vězněný s vychovatelem nebo vrchním dozorcem do místnosti s počítačem. Ti mu spustí Skype a zajistí spojení hovoru. Zpovzdálí pak vše kontrolují. Vězněná osoba s počítačem nesmí manipulovat, nesmí nic psát, mačkat, nesmí se přerušit spojení,“ vysvětlil v dubnu zástupce vedoucího oddělení výkonu vazby a trestu Věznice Plzeň Štěpán Pečený.

Tehdy Skype hovory poprvé nahradily návštěvy vězňů a jejich počty každý týden stoupaly.

Pozitivní odezvu měla tato možnost ve věznicích i u rodin odsouzených, protože ti za trestanými blízkými nemuseli jezdit do Plzně mnohdy přes půl republiky.

Vězeňská služba doufá, že po dobu současného nouzového stavbu klesne počet eskort vězňů k soudům i návštěv advokátů ve věznici. Technika umožňuje videokonference přímo mezi soudní síní vybavenou videotechnikou a věznicí.

Preferujeme videokonference mezi soudem a věznicí

Advokáti si už na jaře vyzkoušeli, že mohou přes Skype probírat se svými vězněnými klienty strategii obhajoby. Prakticky to vypadá tak, že po předchozím dojednání termínu a ověření advokáta je do vězeňské místnosti s počítačem přiveden vězněný. Pracovník věznice zajistí navázání spojení s počítačem advokáta.

Na rozmluvu mají přibližně hodinu. Stejně jako u běžné schůzky s advokátem ve věznici, ani u této rozpravy není v místnosti s obviněným příslušník vězeňské služby.

„Videokonference mezi soudem a věznicí je záležitostí, kterou preferujeme i za normálního stavu. Pokud to bude v nejvyšší možné míře využité ze strany soudů, v rámci protiepidemických opatření je to jenom dobře. Stejně tak, když advokáti využívají pro kontakt s klientem Skype,“ vysvětlila mluvčí vězeňské služby Petra Kučerová.

Kvůli obavám, aby se vězni nenakazili koronavirem na pracovištích, od pondělí vězeňská služba výrazně omezuje zaměstnávání odsouzených mimo věznice.

Výjimku mají ti, kteří jsou v rámci výkonu nepodmíněného trestu zaměstnávaní v potravinářském průmyslu nebo při výrobě zdravotnických potřeb.

Výjimka se tedy týká plzeňských vězňů, kteří kompletují nanomasky vyvinuté a vyráběné plzeňskou firmou WPA. „Za speciálních bezpečnostních opatření můžeme dále pokračovat v kompletaci nanomasek,“ potvrdil ředitel Věznice Plzeň Petr Vlk.

Autor: