Recidivista si ze spoluvězně udělal sluhu, při napadení mu rozdrtil slezinu

  14:30
Pět let vězení vyměřil Krajský soud v Plzni trestanci Zdeňku Kladívkovi, který bitím a výhrůžkami donutil svého spoluvězně v káznici v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, aby mu sloužil. Při posledním z útoků o poškozeného zlomil násadu od koštěte a pak po něm v cele dvakrát mrštil stůl. Tím mu rozlámal žebra, poranil střeva a rozdrtil slezinu.

Sedmatřicetiletý Kladívko, který je jen těžce napravitelným recidivistou, dnes u soudu všechny překvapil. „Chci se ke všemu přiznat,“ prohlásil po přečtení obžaloby. Při vyšetřování přitom vše zpochybňoval.

Pětiletý trest za vydírání okamžitě přijal, souhlasil s ním i státní zástupce. Rozsudek je tak pravomocný. Místo v květnu 2026 muž vyjde z vězení až v roce 2031.

Kladívko si loni v srpnu ve věznici vybral o rok a půl staršího spoluvězně z druhého konce republiky a násilím ho nutil, aby plnil všechny jeho příkazy. 

„Prováděl na něj psychické a fyzické nátlaky. Opakovaně ho napadal údery a kopy. Vyhrožoval mu, že jeho žena a dcera skončí ‚na trase‘ a jejich dítě půjde do bordelu. Tím u poškozeného vyvolal strach o sebe i své blízké, a donutil ho, aby plnil všechny jeho pokyny,“ popsal soudce Tomáš Bouček.

Kladívko měl navíc ve věcech spoluvězně schovanou nabíječku k mobilnímu telefonu, což je ve věznici samozřejmě zakázaná věc. 

Nevěříme, že se polepší

„Když loni 20. října pracovníci věznice nabíječku nalezli, obžalovaný spoluvězni vyhrožoval, že jestli ho udá bachařům, umlátí ho a pojede v rakvi. Násadou od koštěte ho tloukl přes holeně, dokud násada nepraskla. Druhý den jej vážně zranil stolem,“ doplnil soudce.

Původně státní zástupce požadoval pro obžalovaného odsouzení za vydírání ve věznici na sedm let. Když se ale dnes sám ke všemu přiznal, navrhl žalobce pětiletý trest, ale s přeřazením z věznice s ostrahou do přísnějšího typu vězení se zvýšenou ostrahou.

Soud tomu vyhověl. „U obžalovaného prozatím selhává snaha o nápravu. Nyní ho tak čeká ještě téměř deset let ve výkonu trestu. Dlouhodobý trest v přísnějším typu věznice by ještě mohl zapůsobit na obžalovaného, ale sami tomu moc nevěříme. Účelem je proto především izolovat ho od společnosti a zabránit mu v páchání další trestné činnosti,“ vysvětlil předseda senátu.

Autor: