Není to klasický romantický příběh, říká o baletu o Čajkovském choreografka

  9:38
Nový balet Čajkovský ve Velkém divadle v Plzni popisuje složitý život světoznámého ruského hudebního skladatele Petra Iljiče Čajkovského. Ten inspiroval německou choreografku a režisérku Annu Vitu k vytvoření tanečního díla zaměřeného především na jeho kontroverzní život, jeho rozpolcenost mezi vztahem k mužům a touze po „dokonalé“ rodině.

Titulní roli alternují Gaëtan Pires a Karel Audy, Čajkovského milence Apuchtina ztvárňují Justin Rimke nebo Mátyás Sántha.

Původně měl být Čajkovský uveden v plzeňském divadle na podzim 2020 při příležitosti 180. výročí skladatelova narození, plány však překazila pandemie a inscenace byla odložena. „Myslela jsem, že už se tento titul uvádět nebude. Čajkovského výročí bylo nenávratně pryč, ale k mé radosti zájem DJKT přetrvával. Inscenace byla prakticky hotová – návrhy kostýmů, scéna i celá choreografie, museli jsme jen najít čas přenést ji na jeviště,“ uvedla Anna Vita.

Shodou okolností se uvedení baletu v této sezoně váže ke 130. výročí mistrova úmrtí.

Anna Vita se ve své inscenaci nezaměřila pouze na dokumentární převyprávění Čajkovského profesních úspěchů, spíše se soustředila na jeho osobní život a vnitřní pocity.

„Nejedná se o klasický romantický příběh jako u baletů doby minulé. Bylo pro mne velmi důležité ukázat Čajkovského lásku k muži. Zásadní je pro mne proto postava Apuchtina. Chtěla jsem upozornit na přirozenost toho, že muži milují muže. Apuchtin tu není zobrazen jako zlý záporák, který Čajkovského obluzuje a svádí na scestí. Je to jednoduše jen někdo, koho někdo jiný miluje,“ přibližuje svůj inscenační záměr choreografka, která se s plzeňským souborem setkala podruhé.

V roce 2019 totiž nastudovala v Plzni zdařilou taneční adaptaci Lorcova dramatu Dům Bernardy Alby.

Kostýmy pro novou inscenaci navrhl Michael S. Kraus, koncepci scény Sandra Dehler. Kromě hudby Petra Iljiče Čajkovského v díle zaznívají také skladby Igora Stravinského. „Je to role, kdy více záleží na herectví než na tom, jak vysoko vyskočím či kolik piruet otočím. Herectví je tady mimořádně důležité, aby diváci porozuměli, co jim chceme říct. Rozhodně je tato role po herecké stránce tou nejnáročnější, jakou jsem zatím tančil,“ podotýká mladý francouzský tanečník Gaëtan Pires.

V roli Čajkovského manželky se objevuje Sara Antikainen, Margarida Gonçalves nebo Andronika Tarkošová.