iDNES.cz

Místo pěstíren varny pervitinu, výrobci si pronajímají rodinné domy

  14:34
Obří pěstírny konopí v bývalých zemědělských areálech, ve kterých většinou asijské gangy zazdívaly své zahradníky ve snaze snížit odhalení, jsou v Plzeňském kraji podle všeho minulostí. Policejní statistiky naznačují, že pěstírny jsou na ústupu. Začínají je nahrazovat velkovýrobny syntetických drog.

Při razii na Plzeňsku a Domažlicku policisté společně s celníky odhalili osm pěstíren konopí. (13. prosince 2018) | foto: Policie ČR

I když počet drogových trestných činů je při srovnání roků 2017 a 2018 téměř totožný, poměr odhalených pěstíren a varen drog se výrazně změnil.

„V roce 2017 bylo v Plzeňském kraji odhaleno ve spolupráci s územními odbory 39 pěstíren a tři varny. V loňském roce to ale bylo 19 pěstíren konopí a už 13 varen metamfetaminu,“ uvedla Markéta Fialová z krajského policejního ředitelství.

Přitom v souvislosti s drogami policisté v kraji řešili v roce 2017 celkem 272 trestných činů, v loňském roce jich bylo 274.

Na velkých případech pracuje i Národní protidrogová centrála. „V roce 2018 jsme v Plzeňském kraji řešili 14 pěstíren konopí a 14 varen metamfetaminu,“ upřesnila mluvčí Národní protidrogové centrály Barbora Kudláčková.

Policisté z centrály společně s celníky zabavili pěstitelům 2 140 rostlin konopí a téměř 21 kilogramů už sušených rostlin. Ve varnách pak přes dva kilogramy už hotového pervitinu a přes 20 tisíc tablet s pseudoefedrinem, ze kterých se droga vyrábí.

Ze statistik protidrogové centrály vyplývá, že v roce 2018 objevila v kraji dvě velké pěstírny, ve kterých bylo od 500 do 999 rostlin, a také dvě opravdu velké varny pervitinu, které byly schopny produkovat od půl do 10 kilogramů drogy.

Po odchodu výrobců drog je pronajatý dům neobyvatelný

Podle lidí, kteří se vyznají v protidrogové problematice, jsou v kraji stále jak malé bytové varny a pěstírničky, které mají narkomani pro sebe nebo zásobování pár stálých zákazníků, tak velkopěstírny a profesionální velkovarny zejména pervitinu, kde vařiči vyrábějí drogy hlavně pro zahraniční trh.

Průmyslová varna nemusí být schovaná jen v nějaké roky nepoužívané fabrice, ale může vzniknout v běžném rodinném domě, který si na první pohled slušně vypadající klient pronajme na půl roku, rok nebo dva.

Pokud majitel nechodí dům průběžně kontrolovat, může se stát, že jej po skončení nájemního vztahu najde zcela zdevastovaný. Jedovaté výpary z chemikálií se dostanou i do zdí a mnohdy podle zkušeností odborníků nepomůže ani skopání omítek, aby byl dům zase bezpečný k obývání.

Co se stane po pronájmu nemovitosti? Výrobci drog do domu postupně a pokud možno nenápadně navezou technické vybavení, spousty chemikálií a nakonec i kilogramy léků s pseudeofedrinem propašované ze zahraničí, které jsou základem pro výrobu pervitinu.

„Pak přijedou na místo profesionální vařiči drog. Za pár dnů vyrobí několik kilogramů a přesunou se zase někam jinam, třeba na druhý konec republiky. Pro gangy jsou tím nejcennějším,“ naznačil zdroj.

Varny drog fungují na objednávku z Německa

Varna drog ukrytá v rodinném domě před několika roky překvapila obyvatele Příchovic na jižním Plzeňsku. Lidé si zpočátku stěžovali na velký zápach, který se občas šířil z části kanalizace. Při pátrání po zdroji znečištění se nakonec dostali až k domu, z něhož chemikálie vytékaly. Byla v něm varna drog.

Z velkých drogových případů z minulosti, které se už dostaly k plzeňskému krajskému soudu, mimo jiné vyplývá, že velké varny drog fungují na objednávku. Když si klienti velmi často z Německa objednají velké množství drogy, přes prostředníky se to dostane až k vařičům a ti v domluveném termínu vyprodukují hlavně pervitin, který je v Německu známý jako Crystal.

Loni v prosinci Národní protidrogová centrála zasahovala v Plzeňském a Karlovarském kraji a v Praze proti zločineckým gangům, které už měly vyrobených přes 22 kilogramů pervitinu připravených k distribuci zákazníkům.

Další čtyři kilogramy metamfetaminu byly před dokončením. Akce měly krycí názvy Stříbro a Štaflík, i s pomocí policejního Útvaru rychlého nasazení policie zatkla 20 lidí, kterým hrozí až 12 let vězení.

Už před zatýkáním měli policisté jistotu, že se pachatelé na několika černých skládkách v severozápadních Čechách zbavili velkého množství nebezpečných chemikálií, které vznikly při velkovýrobě pervitinu.

Policisté s celníky zabavili na Plzeňsku osm pěstíren (13. 12. 2018)

13. prosince 2018

Autor:
zpět na článek