Plzeňské Vánoce ozdobí patnáctimetrový smrk, lesníci ho už pokáceli

  14:30
Patnáct metrů vysoký smrk ztepilý z Dýšiny bude letos vévodit plzeňskému náměstí Republiky. Vánoční strom letos Plzeňanům daroval Václav Kabrna. Strom lesníci pokáceli dnes ráno a večer ho převezou na místo. Slavnostní rozsvícení je naplánováno na první adventní neděli třetího prosince.

„Děkuji majiteli, že městu strom nabídl. Věřím, že Plzeňanům udělá v adventním a vánočním čase radost a že bude patřit k nejkrásnějším v republice. Zvu všechny na jeho slavnostní rozsvícení v neděli třetího prosince. Připraven je bohatý program,“ informoval primátor města Plzně Roman Zarzycký.

Město letos dostalo celkem patnáct nabídek. „Vybrali jsme smrk ztepilý z Dýšiny, protože má pravidelný kuželovitý tvar, dostatečnou výšku a vyrostl na místě, které je přístupné pro těžkou techniku, díky níž zajistíme jeho pokácení, naložení a transport,“ řekl náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí Aleš Tolar. Do jeho gesce spadá také Správa veřejného statku města Plzně ( SVSMP) – organizace, která výběr stromu a jeho instalaci zajišťuje.

Vánoční strom se jako vždy kácel tzv. v závěsu, bylo tedy třeba jej nejprve uvázat lanem na závěs jeřábu, který jej po zkrácení na požadovanou délku a po úpravě kmene na požadovaný průměr opatrně usadil na podvalník. Tahač s podvalníkem měří až 25 metrů a strom tak musí být přepravován v doprovodu pomocného vozidla jako nadměrný náklad. Příjezd do města je naplánován v nočních hodinách, aby neomezil běžnou dopravu. Instalace stromu přímo na náměstí Republiky trvá přibližně dvě hodiny a zajišťuje ji deset lidí.

„Máme s parcelou stavební záměry, proto jsme chtěli tento smrk stejně pokácet. Jako vánoční strom jsme ho městu Plzni nabízeli už před dvěma lety, tenkrát ale neměl potřebnou výšku. Na pokácení jsme nijak nespěchali, jsme rádi, že dorostl do potřebné výšky, že má pěkný tvar a že bude mít využití a dělat lidem radost. Určitě se s rodinou pojedeme podívat na jeho slavnostní rozsvícení,“ řekl dárce stromu Václav Kabrna.

Výzdoba stromu začne hned v pondělí 13. listopadu a potrvá pět dní. Celková délka použitých světelných řetězů záleží vždy na konkrétním stromě, jeho tvaru a hustotě větví. „V základu je jejich délka tři a půl kilometru a rezerva činí jeden a půl kilometru,“ uvedl Viktor Lang, vedoucí oddělení veřejného osvětlení SVSMP. Dodal, že výzdoba stromu bude doplněna světelnými hvězdami, 3D nesvětelnými zlatými hvězdami, LED padajícím světlem, plastovými ozdobami a světelnou špičkou na vrcholu stromu. Celkem k základní výzdobě světelnými řetězy přibude asi šest desítek dalších prvků.

Slavnostní rozsvícení bude doprovázeno kulturním programem, který začne v 16 hodin. Vystoupí Dětský sbor opery Divadla J. K. Tyla (DJKT) Kajetánek, malý lidový soubor MLS nebo stepaři ze studia Step by step. Slavnostní slovo bude mít biskup plzeňský Tomáš Holub a primátor Roman Zarzycký. V 18 hodin pak bude strom rozsvícen. Poté vystoupí členové muzikálového souboru DJKT a zpěvačka Tereza Mašková.