Plzeňské ulice opět rozzáří vánoční tramvaj, první cestující sveze v neděli

  13:10
V neděli odpoledne vyjede do plzeňských ulic vánočně ozdobená tramvaj, která doprovodí rozsvěcení stromu na náměstí Republiky. V předchozích letech získávala Plzeň v anketě o nejkrásnější vánoční tramvaj v evropských zemích druhé místo, mezi tramvajemi v českých městech se líbila vždy nejvíc.

Na čele vánoční tramvaje pro rok 2022 jsou dva velké zvony spojené červenou mašlí. (24. listopadu 2022) | foto: PmdP

V Plzni je vánoční tramvaj každý rok jiná. Loni celoplošný polep doplněný světelnou výzdobou odkazoval na tradice, zvyky a dárky, letošní tramvaj se nese v duchu nazdobených zelených větví a velkých zvonů.

„Do plzeňských ulic vyjede vánoční tramvaj popáté. V neděli, při prvních jízdách, v ní bude připravený i speciální program. Od pondělí bude vozit cestující na pravidelných linkách,“ uvedl mluvčí Plzeňských městských dopravních podniků (PMDP) René Vávro.

Polep a výzdoba tramvaje trvaly týden. Dopravní podniky stejně jako v minulosti vybraly k ozdobení jednu z dvoudílných kloubových tramvají. Souprava má uvnitř speciální polep stropu a opěradel sedaček. Na každém boku tramvaje je 13 světelných dekoracích, aby byla nepřehlédnutelná i při jízdách po setmění.

Plzeňská vánoční tramvaj 2022

neděle 27. listopadu

  • první odjezd v 16.25 od Synagogy i s cestujícími, pak každou půl hodinu

od pondělí 28. listopadu

pracovní dny linka číslo 1

soboty linka číslo 4

neděle linka číslo 2

Jízdní řády tramvaje najdete na www.pmdp.cz.

„Věřím, že vánoční tramvaj potěší cestující všech generací, zejména pak ty nejmladší. Jako trojnásobný táta vím, že děti se vyzdobenou tramvají vždy rády svezou. Proto mohu všem slíbit, že v této tradici budeme v Plzni pokračovat i v dalších letech,“ řekl primátor města Plzně Roman Zarzycký.

Při nedělním rozsvěcování vánočního stromu na náměstí Republiky bude tramvaj jezdit přibližně od půl páté odpoledne na speciální trase od Synagogy přes náměstí Republiky na Mikulášské náměstí, kde se otočí, a pojede zpět.

Cestující bude vozit zdarma a zastaví ve všech stanicích na trase. Šéf PMDP Jiří Ptáček řekl, že při jízdách o první adventní neděli se budou ve voze zpívat koledy a vyprávět vánoční příběhy.

V Evropě byla pokaždé druhá nejhezčí

Vánočně vyzdobená tramvaj bude po Plzni jezdit minimálně do konce prosince.

Už tradiční anketu o nejkrásněji vánočně vyzdobenou tramvaj nebo trolejbus vyhlašuje Ondřej Matěj Hrubeš z webu mhd86.cz. Tam bývají přibližně kolem 10. prosince zobrazené fotografie všech vozidel přihlášených do soutěže. Loni se zapojilo 24 evropských měst včetně všech sedmi českých, ve kterých jezdí tramvaje.

V evropském hlasování v posledních letech vítězí tramvaj z maďarského Miskolce vybavená i záclonkami a dalšími detaily. Tamní dopravní podnik ji posílá do ulic města jen v období adventu.

4. prosince 2021

Autor: