Centrum Plzně ozdobí čtrnáctimetrová jedle, vánoční strom rostl kousek od města

  15:28
Plzeňské náměstí Republiky bude letos o vánočních svátcích zdobit jedle ojíněná. Zhruba čtrnáctimetrový strom v sobotu ráno odřízl a upravil dřevorubec, ještě před půlnocí ho jeřáb usadí do jeden a půl metru hlubokého otvoru na náměstí. Jedli budou stejně jako v loňském roce zdobit hvězdy.

Zatímco v loňském roce se vánoční jedle obrovská dovezla do Plzně až ze šedesát kilometrů vzdálené obce Zahrádka nedaleko Teplé na Chebsku, letos bude cesta jehličnanu o poznání kratší. Měří pouhých osm kilometrů.

Jedle ojíněná, která byla vybrána z 15 nabízených vánočních stromů, do sobotního rána totiž rostla ve Třemošné na Plzeňsku. Manželé Kolečkovi ji v 80. letech minulého století zasadili spolu s darovanou borovicí a stříbrným smrčkem hned vedle domu.

„Všechny tři stromy byly ale už moc velké. Borovice a smrk zasahovaly do drátů, proto jsme se rozhodli, že je pokácíme. Porazili jsme je letos na jaře,“ ukázala Jindra Kolečková na místa v zahradě, kde jehličnany ještě donedávna rostly. Zbyly po nich jen pařezy, u kterých se už zelenají nově zasázené korejské jedle.

Větve jedle ojíněné, kterou manželé Kolečkovi považovali na smrk, zasahovaly už na terasu a mohutné kořeny začaly ukazovat svoji sílu.

Vánoční strom pro Plzeň

„Nezbývalo nic jiného, než se se stromem rozloučit. Asi dvakrát nebo třikrát jsme ho s manželem nabízeli městu Třemošná, okolním obcím i Plzni, ale nikdo o něj zájem neměl. Až letos. Bude se mi po něm stýskat, prožil s námi řadu let. Poskytoval nám určitou intimní ochranu před lidmi, kteří šli kolem,“ přemýšlela Jindra Kolečková a přitom si pečlivě na mobilní telefon natáčela dění kolem stromu.

Vzpomínala, že když byla jedle ještě malá, zdobili ji o adventu světelnými svíčkami. Často se z hustě rostlého stromu ozýval zpěv hrdliček. Prázdné místo chce příští rok zaplnit novým stromem. Jaký to ale bude, zatím netuší.

Dřevorubci, lezec, jeřáb i kamion se sešli na odvoz stromu v mlze zahalené Třemošné už v osm hodin ráno. Mohutný kmen nejprve uvázali lanem na jeřáb a dřevorubec ho pak během několika vteřin podřízl, Richard Havelka ze Správy veřejného statku města Plzně začal počítat letokruhy. Napočítal jich 35.

Jeřábník jedli přenesl přes nízký plot a na volném prostranství odstranili několik spodních větví a upravili kmen tak, aby přesně zapadl do jeden a půl metru hlubokého otvoru na plzeňském náměstí.

Pak už strom pečlivě pokládali na podvalník a při tom dávali obrovský pozor na to, aby se ani jedna větev nezlomila. Akce skončila po půl jedenácté.

Protože tahač je dlouhý až 25 metrů, na náměstí Republiky strom dovezou až v nočních hodinách. S pomocí menšího jeřábu ho ještě před půlnocí usadí na místo.

Zdobit jej budou stejně jako v loňském roce hvězdy. Poprvé se rozsvítí jako tradičně první adventní neděli, která letos připadne na 27. listopadu. Primátor Roman Zarzycký a biskup Tomáš Holub ho slavnostně rozzáří v 18 hodin.

Jedli budou zdobit hvězdy jako vloni

„Na slavnostní rozsvícení se určitě přijdeme podívat. Je to přeci náš strom. Dělal nám radost a teď bude ještě chvíli dělat radost i ostatním lidem. Jsme rádi, že se pro něj našlo ještě využití,“ netajila se Kolečková radostí.

Město Plzeň letos dostalo celkem 15 nabídek na vánoční strom, do užšího výběru se jich dostalo jen pár. „Většinou strom nesplňoval požadavky na velikost, pravidelnost a tvar koruny, nebo byl na místě, kam se nemůže dostat potřebná technika,“ přiblížil vedoucí oddělení městských lesů Správy veřejného statku města Plzně Miloš Pacolt.

Plzeň bude mít jedli ojíněnou jako svůj vánoční symbol teprve podruhé. Ta první z Božkova zdobila náměstí v roce 2014. Tedy v době, kdy se Plzeň chystala stát hlavním městem kultury. Od roku 1992 je to teprve pátá jedle. Nejvíce bylo použito smrků ztepilých, pichlavých, douglasky, jedle bělokorá a kavkazská.