iDNES.cz

Rozhodnutí předat útulek pro zvířata do správy policie vyvolalo poprask

  10:04
Nad plzeňským magistrátem visí hrozba sankcí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Radní města totiž zvláštním rozhodnutím zrušili veřejnou zakázku a výběrové řízení na provozovatele Útulku pro zvířata v nouzi a zařízení převedli do správy městské policie.

Ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Radní města vyvolali svým rozhodnutím poprask. Kritizuje ho opozice, ale i zástupce koalice a primátorovi Martinu Zrzaveckému z ČSSD zjevně dělá obtíže sporný krok vysvětlovat a obhajovat. 

Do výběrového řízení se přihlásily současný provozovatel Spolek pro ochranu zvířat v Plzni a dále Spolek Naděje pro kočky a také Dobrovolný svazek obcí Mikroregion Radnicko, který se stará o útulek v Němčovicích.

Pro nesrovnalosti v nabídce byl současný provozovatel z výběrového řízení vyloučen. Hodnotící komise pak doporučila nejvýhodnější nabídku Naděje pro kočky. Nabídnutá cena byla necelých 5, 1 milionů ročně. Jenomže radní o pár měsíců později veřejnou zakázku zrušili.

Přitom i úředníci magistrátu upozorňovali politiky, že takové rozhodnutí může přinést problémy včetně sankce antimonopolního úřadu.

Největší slabinou postupu radních je, že patrně chybí oprávněný a nezpochybnitelný důvod pro takové rozhodnutí, přestože zákon vyžaduje důvody hodné zvláštního zřetele. Navíc je zřejmé, že strážníci netoužili se o zvířata starat. „Řekněte jednoduše, proč jste zrušili zakázku na provoz útulku,“ dožadoval se při jednání zastupitelů Michal Vozobule z TOP 09.

„Protože jsme se rozhodli, že bude útulek provozovat městská policie,“ reagoval primátor Martin Zrzavecký. Argumentoval i tím, že se jednalo o politické rozhodnutí. Už dříve sporné rozhodnutí vysvětloval tím, že se v médiích objevily negativní informace o poměrech v útulku a poukazoval, že jeho provozovatelé mohli mít zájem zvířata v zařízení držet co nejdéle, protože to bylo finančně výhodné.

Důvody ke zrušení výběrového řízení jsou nedostatečné

Nicméně i právník Ludvík Rösch, který na radnici patří mezi koaliční zastupitele, označil postup radnice za pochybný. „Já s tím postupem nesouhlasil. Městská policie by útulek provozovat neměla,“ prohlásil. Řekl, že útulek měl provozovat vítěz výběrového řízení. Důvody ke zrušení uváděné primátorem označil za nedostatečné.

Útulkovou aféru v průběhu v březnu vyhlášeného výběrového řízení v podstatě odstartovaly dubnové reportáže regionální televize, v nichž někteří lidé anonymně kritizovali péči o zvířata v útulku.

Existovalo přitom podezření, že kritika měla souvislost s dlouhodobě napjatými vztahy mezi organizacemi, které se o zvířata starají. Podle primátora Martina Zrzaveckého se kritické informace nepotvrdily. Když pak výběrová komise na konci května doporučila nabídku Naděje pro kočky, nastal v kauze zvrat.

Zřejmě na podnět primátora vstoupila v červnu na scénu Městská policie Plzeň. Na radnici poslala nabídku, že provoz útulku zajistí za cenu srovnatelnou s nejvýhodnější nabídkou, tedy zhruba za pět milionů ročně. A vedení města pak v srpnu rozhodlo, že veřejnou zakázku zruší.

Jako důvod byly uvedeny informace zpochybňující úroveň péče o zvířata. Útulek proto z rozhodnutí radních převezmou na začátku příštího roku strážníci.

Spolek Naděje pro kočky vnímá postup radnice jako podraz

Předsedkyně spolku Naděje pro kočky Helena Straková postup radnice označila za podraz. „Bylo to celé účelové. Nečekala jsem od města, že něco takového může udělat. Z mého pohledu bylo výběrové řízení původně udělané pro Spolek na ochranu zvířat, který ale předložil nedostatečnou dokumentaci a byl z výběru vyřazen,“ konstatovala.

Michal Vozobule vidí jako jedinou motivaci rozhodnutí zrušit zakázku v tom, že se jim nezamlouval vítěz výběrového řízení. „Všechno ostatní je nesmysl. To, co udělali, je podle mě za hranou zákona,“ řekl.

Městská policie měla ve své nabídce nepodložené údaje

Ke všemu se ukázalo, že městská policie ve své nabídce měla nepodložené údaje. Například u výdajů na veterinární péči uvedla 800 tisíc ročně. Nyní už ale do výboru veřejné zakázky předložila, že se má jednat o zhruba 1,4 milionu.

„To rozebírat nechci. Neprošlo to výborem pro veřejné zakázky. Teď hledám další řešení, jak veterináře nasmlouvat,“ uvedl velitel městské policie Karel Mach. Zároveň ovšem městská policie oznámila, že od 1. ledna 2018, kdy útulek převezme, zaměstná jedenáct dosavadních pracovníků útulku, který dosud provozuje Spolek na ochranu zvířat.

Z účastníků zrušeného výběrového řízení se na antimonopolní úřad se stížností obrátil pouze Mikroregion Radnicko. Ten však při podání podnětu udělal administrativní chybu a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže jej odmítl.

Naděje pro kočky u úřadu neprotestovala, protože podání podnětu s uhrazením poplatku v desítkách tisíc je pro spolek finančně neúnosné. Skutečnost, že plzeňské radnici hrozí zásah Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, nicméně ještě nepominula. Úřad se může případu ujmout z vlastní iniciativy.

zpět na článek