V Plzni znovu přibývá ukrajinských uprchlíků, hrozí nedostatek ubytování

  14:12
Počty uprchlíků, kteří přicházejí z Ukrajiny do Plzeňského kraje, po letních měsících výrazně rostou. Zatímco v červenci přicházelo do stovky lidí denně, v současnosti je to za den i 350 Ukrajinců. Novinkou je, že větší procento potřebuje zajistit ubytování. Informovalo o tom plzeňské hejtmanství.

Váleční uprchlíci z Ukrajiny přicházeli do Plzně hned od začátku válečného konfliktu. Příliv uprchlíků začal nyní opět sílit. | foto: Martin Polívka, MF DNES

„Dá se jen odhadovat, čím jsou větší počty dány. Jednou z možností je, že dochází k přesouvání uprchlíků z Německa a Polska,“ uvedl mluvčí Diecézní charity Plzeň Petr Šimek.

„Očekáváme, že počty příchozích i nadále porostou,“ uvedl hejtman Rudolf Špoták s tím, že v jarním období prošlo sice Krajským asistenčním centrem pomoci Ukrajině i 800 lidí denně, ale o ubytování mělo zájem tři až pět procent z nich.

„Nyní potřebujeme zajistit ubytování pro 30 až 50 procent příchozích. To jsou velmi vysoká čísla, která nás během září mohou dostat do problémů s kapacitami,“ dodává Špoták.

Šimek uvedl, že zatím není možné mluvit o krizi. „O tom, jak bude situace vypadat, rozhodnou příští měsíce, protože je otázkou, zda obyvatele Ukrajiny nevyžene z domovů zabezpečení tepla v zimních měsících. Je totiž riziko, že Rusové budou právě v zimě napadat infrastrukturu,“ sdělil.

Plzeňský kraj má uzavřenou smlouvu s celkem 249 ubytovateli na 349 místech v kraji, kde je rezervováno celkem 6 563 míst. „V současné době máme zaplněno 5 301 míst z možné kapacity. Ta může při vysokých počtech žadatelů o ubytování brzy dojít,“ upozornil Špoták.

Vše komplikuje fakt, že někteří ubytovatelé budou ukončovat činnost kvůli vývoji cen energií.

Vyšší počty žadatelů o pomoc evidují také v sídle Diecézní charity Plzeň. Denně jde zhruba o 250 osob, které dostávají základní potřeby a poukázky. Šimek upřesnil, že pracovnice charity, které pomáhají uprchlíkům shánět bydlení, se s nedostatkem potýkají dlouhodobě.

„Pokud dojde k vyčerpání kapacit v Plzeňském kraji, přijde mi logické a solidární, aby došlo k jednání mezi kraji o rozvrstvení uprchlické vlny do dalších méně zatížených regionů,“ sdělil Šimek.

Přetíženost regionu je podle něj dána tím, že když došlo k naplnění kapacit v Praze, mnoho uprchlíků mířilo do Plzně. „Častěji se chtějí uprchlíci ubytovat v Plzni, protože jsou tu pracovní příležitosti, ale právě proto jsou tu ubytovací kapacity už teď téměř zaplněné. Větší šance mají uprchlíci ve větší vzdálenosti od krajského města,“ popsal Šimek s připomínkou, že mnoho příchozích je velmi kvalifikovaných.

„Česká společnost by jim měla pomoci s nostrifikací diplomů, aby nesklouzli do sociální nouze, což by zatížilo stát vyplácením dávek,“ dodal.