Rok 2019: Lucie a Kabát v amfiteátru, fotbalová Viktorie v Evropské lize

  9:10
Start stavby druhé části západního silničního okruhu Plzně, koncert skupin Lucie a Kabátu v lochotínském amfiteátru a vystoupení fotbalové Viktorie v Evropské lize budou patřit k nevýznamnějším událostem roku 2019 v Plzeňském kraji.

Mimořádnou událostí v roce 2019 bude vystoupení skupiny Lucie v lochotínském amfiteátru. Koncert se uskuteční 20. června. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Sportovní lahůdku nabídnou dva nejsledovanější sporty v kraji hned na začátku nového roku. V úterý 15. ledna hokejisté Škody Plzeň v semifinále Ligy mistrů nastoupí v domácí Home Monitoring Areně proti švédské Frölundě. Zápas určí postupujícího, úvodní duel ve Švédsku se hraje již o týden dříve, v úterý 8. ledna.

Fanoušci fotbalové Viktorie zbystří hned v únoru. Plzeň se díky třetímu místu v základní skupině Ligy mistrů přesunula do vyřazovací části Evropské ligy mezi posledních 32 týmů.

Los jí určil za soupeře chorvatské Dinamo Záhřeb. Začíná se v Doosan Areně, úvodní souboj se hraje ve čtvrtek 14. února od 21 hodin. Odveta v Chorvatsku je na programu o týden později.

Do dubna by měla být podle dosavadních odhadů dokončena náplavka na levém břehu Radbuzy v centru Plzně. Lidem se pak nabídne zhruba 600 metrů dlouhá promenáda s místy pro posezení.

Významná proměna se bude v příštím roce týkat Galerie Klatovy/Klenová. Začne zde komplexní revitalizace areálu zemědělského dvora pro účely galerie, vzniknou nové kvalitní depozitáře zejména pro sbírku plastik a technické zázemí pro péči o sbírky. Akce financovaná Plzeňským krajem má stát 70 milionů korun.

Mimořádnou událostí pro příznivce staré hudby bude vystoupení světově proslulé mezzosopranistky Magdaleny Kožené s Collegiem 1704. Ti spolu 16. června představí v Měšťanské besedě Zahradu vzdechů, program sestavený z dramatických scén slavných ženských hrdinek v barokní hudbě.

Plzeň tak bude jedním z pouze devíti míst v celé Evropě a dvou míst v České republice, kde se vystoupení uskuteční.

Fotogalerie

Celý rok 2019 budou stavbaři pracovat na tramvajové trati od Klatovské třídy k areálu Západočeské univerzity v Plzni. Akce, kterou o roky oddálil váhavý přístup vedení města nebo čekání na příležitost získat dotaci, patří už od začátku tisíciletí mezi klíčové rozvojové priority města.

Celkem má stát 660 milionů a bude hotova v roce 2020, v příštím roce má být vybudována zhruba ze tří čtvrtin. Prodloužení tramvajové trasy povede do oblasti, kam míří tisíce studentů, zaměstnanců průmyslových podniků a kde vyrůstají nové bytové domy.

Krok k nabídce lepších služeb klientům udělá v příštím roce Stodská nemocnice. Budou se zde totiž rekonstruovat rehabilitace a léčebna dlouhodobě nemocných. Náklady na obě akce v režii Plzeňského kraje jsou plánovány na 52 milionů korun.

Do konce roku 2019 by se podle původních plánů měl dočkat dostavby barokní areál Mariánské Týnice u Kralovic, kde sídlí Muzeum severního Plzeňska. Objekt je jednou z nejvýznamnější barokních památek kraje.

Akce zahájená v roce 2017 zahrnuje dostavbu východního ambitu a kaple podle plánů z 18. století od architekta Jana Blažeje Santiniho. Při budování významného poutního místa s klášterem se předpokládalo, že areál bude mít čtyři části - kostel, vedle něj dva symetrické ambity s osmi rohovými kaplemi a proboštství.

Východní ambit ale nebyl nikdy dostavěn. Tvoří ho kaple Obětování Páně a sv. Albericha, která byla dostavěna zhruba před pěti lety na barokních troskách. V rámci probíhající akce se dostaví ambit a několik kaplí.

Na srpen příštího roku se mohou těšit příznivci basketbalu. Ve dnech 3. až 11. srpna 2019 se v Klatovech odehraje evropský šampionát hráček do 20 let. Klatovy hostily už v roce 2012 divizi B dvacítek a v roce 2014 mistrovství světa basketbalistek do 17 let, kde Češky skončily čtvrté.

„Když jsme v Klatovech pořádali předchozí dvě akce, bylo to pro osm, respektive devět týmů, protože MS bylo pořádáno v Klatovech a Plzni. Teď je to poprvé, kdy v Klatovech přivítáme 16 týmů,“ uvedl ředitel turnaje Stanislav Křiváček. Češky by také měly patřit mezi favoritky turnaje.

Na výrazném rozšíření expozic zaměřených na sklářství se začne v roce 2019 pracovat v muzeu v Kašperských Horách. V plánu je i vybudování bezbariérového přístupu a rekonstrukce depozitáře. Muzeum nabídne ukázky výjimečných kousků pocházejících z dílny v Klášterském Mlýně nebo archeologické nálezy. Akce za 44 milionů korun bude hotova nejpozději do roku 2020.

Pro Plzeň a okolí zásadní druhá část západního silničního okruhu se má začít budovat na podzim roku 2019. Stavba, jejíž cena se odhaduje na 2,3 miliardy, má navázat na první část okruhu a spojit Křimice se Severním Předměstím.

První etapa okruhu o délce 2,6 kilometru v úseku mezi výpadovkou na Domažlice a čtvrtí Křimice byla dokončena v září 2014. Celý okruh bude dlouhý téměř šest kilometrů. Dokončení druhé etapy je plánované na rok 2022.

Okružní komunikace začne naplno hrát svou hlavní roli, až bude kompletní. Má totiž odvést část dopravy ze středu Plzně a zejména z Karlovarské a Klatovské třídy, které jsou přetížené a denně po nich projíždějí desítky tisíc aut.

Lochotínský amfiteátr přivítá Kabát, Lucii i Hammerfall

Rok 2019 přinese i skvělé koncerty a festivaly. Už 7. ledna zahraje v Parkhotelu v Plzni legendární Glenn Miller Orchestra. Nejslavnější swingový orchestr na světě odstartuje svou unikátní show v 19 hodin.

Hned dvě speciální vystoupení si připravila plzeňská formace Mandrage. Úspěšná kapela se totiž po několika letech vrací z festivalových pódií a koncertních sálů do malých klubů, kde začínala. Na západě Čech nevšední koncert předvede 20. a 21. února v Divadle pod lampou.

Amfiteátr za Plazou ovládne open air koncert kapely Dymytry. Ta je známá nejen svou muzikou, ale také maskami, v nichž její členové vystupují. Akce se uskuteční 23. května od 18:30 hodin.

Opět ožije také lochotínský amfiteátr v Plzni. Od 31. května do 2. června bude areál patřit světovým hvězdám tvrdší muziky. Na programu tu bude desátý ročník Metalfestu. Největšími lákadly by měly být kapely jako Powerwolf, Hammerfall, Amon Amarth a Arch Enemy nebo zpěvák Dee Snider.

V roce 2019 oslaví kapela Kabát třicet let, co hraje ve stejné sestavě. Exkluzivní turné v pěti vybraných městech, které je pojaté jako nástupce dvou výročních koncertů z let 2009 a 2014 v Praze na Vypichu, nevynechá ani Plzeň. Kabát do amfiteátru přijede 14. září.

Mimořádnou událostí v amfiteátru bude také vystoupení rockové skupiny Lucie, a to 20. června. Kapela letos vyprodala při turné k novému albu EvoLucie osm hokejových stadionů po celé republice.

Tradiční událostí festivalového léta bývá v západních Čechách holýšovský Pekelný ostrov ve dnech 5. a 6. července. Největší hvězdou bude finská kapela Lordi, jejíž členové na pódiu vystupují v maskách monster. Na akci dále zahrají například skupiny Divokej Bill nebo Harlej.

Tradiční je také festival České hrady. Jeho švihovská zastávka se uskuteční 26. a 27. července. Vystoupí zde například kapely Kryštof či Rybičky 48.

Pod plzeňským nebem lidé uvidí Švandu Dudáka

Pro milovníky divadla bude v centru Plzně opět v červnu a červenci připraven festival Divadelní léto pod plzeňským nebem. Premiérou se tentokrát stane báchorka Josefa Kajetána Tyla Švanda Dudák v režii Marka Němce. V hlavních rolích se představí Ondřej Rychlý, Martin Písařík nebo Michal Štěrba. Diváci nepřijdou ani o reprízu letos uvedeného představení Cyrano v titulní roli s Michalem Dlouhým.

Autoři: , , ,